Stowarzyszenie WIĘZI istnieje od 2005 roku. Jego działania skupiają się na kulturze, sztuce i rekreacji. Stały się integralną częścią lokalnego krajobrazu Filipowic i gminy Krzeszowice. Od 2012 r. stowarzyszenie realizuje zadania publiczne, związane z dziedziną "Kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji". W ramach tego projektu organizuje konkursy fotograficzne, dożynki, konkursy historyczne oraz inne wydarzenia, które mają na celu przybliżenie mieszkańcom historii terenów Filipowic i kultywowanie lokalnych tradycji.
Wydarzenie odbyło się na Polach Lawendowych. Przyszło ponad 50 osób.
Obecny projekt, będący kontynuacją wcześniejszych edycji, stanowi również nową jakość w zakresie integracji społeczności. Poprzez "Zioła, Kwiaty i Zboża" stowarzyszenie przenika głęboko lokalne tradycje świąteczne, zwracając uwagę na znaczenie ziół, kwiatów i zbóż w kształtowaniu tożsamości miejscowej społeczności. Projekt "Zioła, Kwiaty i Zboża" staje się również impulsem do poszerzenia działań na rzecz różnych grup wiekowych, szczególnie seniorów.
- Niewątpliwie, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Więzi" w Filipowicach odgrywa kluczową rolę w kreowaniu kulturalnego krajobrazu Filipowic i gminy Krzeszowice. Jego dziedzictwo oparte na kontynuacji tradycji i otwartości na nowe inicjatywy przyczynia się do budowy wspólnoty, wzmacnia więzi społecznościowe i przyczynia się do ochrony i rozwijania lokalnej tożsamości - mówi prezes stowarzyszenia Katarzyna Dyba-Nowotny.
Na początku spotkania uczestnicy udali się na pola i łąki, by zebrać potrzebne zioła i kwiaty do stworzenia bukietów. Najpiękniejsze z nich będą nagrodzone 15 sierpnia po sumie odpustowej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Filipowicach.
Następnie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Filipowianki dały wykład na temat tworzenia tradycyjnych bukietów zielnych z okazji święta Matki Bożej Zielnej.
Była także prezentacja strojów ludowych codziennego użytku, wykonanych w ramach konkursu "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pn. "Koła Gospodyń Wiejskich - odnajdywanie tradycji" oraz panel dyskusyjny na temat wpływu ziół na zdrowie i dobre samopoczucie.
Przybyli mogli skosztować naparów, herbat i lemoniad ziołowych między innymi z róży, hibiskusa, owoców leśnych czy lawendy.
Na koniec wszyscy usiedli do wspólnego biesiadowania.
Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym powiatu krakowskiego i gminy Krzeszowice.

Członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego WIĘZI

Koło Gospodyń Wiejskich Filipowianki, właściciel Lawendowego Pola Kamil Kłeczek oraz wicestarosta krakowski Wojciech Pogan

Bukiet stworzony przez jednego z uczestników wydarzenia

Panie z KGW częstowały przybyłych ciastami własnej roboty
::video{"type":"single","item":"9171"}

02.06.2026
KIEROWCĘ C+E. Trasy międzynarodowe - głównie Skand...

31.05.2026
WYNAJMĘ działki 919/9, 919/11 Trzebinia ul. Dąbrow...

13.05.2026
REMONTY łazienek, kuchni, itp. od podstaw-20 lat p...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Nowy gabinet stomatologiczny dla uczniów
Na zdjeciu sedzia pilkarski funkcjnariusz niemieckiej partii PO Gębala, Bartku powiesz ile doisz publicznych pienazkow z *%#)!& ia w stołek w eadzie nadzorczej CA w Krakowie gdzie zainstalowal cie Miszalski???? Taczki i won do Berlina, pajacu
Bążur
08:13, 2026-06-10
Na 800 metrach drogi będzie nowy asfalt
U wójta czy prezesa taki dobrobyt? Pewnie obaj z dobrej zmiany.
@hotin
08:10, 2026-06-10
Krwawy atak w gminie Krzeszowice – 18-latek cudem uszed
Chyba trochę duzi jak na podstawówkę albo długo żywił urazę.
coldin
07:57, 2026-06-10
Symboliczna złotówka za parkowanie
Połowa tych "inwalidów" jest zdrowa jak koń . Kartę inwalidy traktują jak darmowe miejsce parkingowe.
oIo
07:48, 2026-06-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz