Można napisać o tym, co jest śladem zagłady społeczności żydowskiej w Waszej miejscowości, o wspomnieniach Waszych pradziadków, sąsiadów lub innych osób, które pamiętają ostatnich żydowskich mieszkańców naszego regionu.
Stowarzyszenie The Kehilla ogłosiło II Powiatowy Konkurs Historyczni-Literacki im. Andrzeja Kostki. Jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu chrzanowskiego.Organizatorzy chcą zachęcić młodzież do poznania lokalnej historii związanej z obecnością w niej społeczności żydowskiej, uczyć tolerancji dla mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, a także uhonorować śp. Andrzeja Kostkę - Honorowego Obywatela Miasta Trzebini, Społecznego Opiekuna Zabytków, autora publikacji książkowych i prasowych - za jego zasługi dla miasta i regionu w zakresie popularyzowania historii Trzebini i powiatu chrzanowskiego, w tym przywracania pamięci o społeczności żydowskiej obecnej tu do 1943 r. oraz zadbania o cmentarz żydowski w Trzebini.
Konkursowi będą towarzyszyły warsztaty literackie, prelekcje na temat Holokaustu, spacery po miejscach martyrologii Żydów w Trzebini, Chrzanowie i Krakowie.
Tremin nadsyłania prac mija 30 listopada br.
Wskazówki uczestnicy konkursu znajdą TUTAJ.

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
Brawo za pomysł. Każdy pomysł zatrzymywania mieszkańców pożądany. Robert, jesteśmy z i za Tobą!
Endriu
17:10, 2026-05-21
Komu burmistrz Alwerni umorzyła podatek za ubiegły rok
Poprosimy o zestawienie z każdej z gmin naszego powiatu, bo w małej Alwerni skala zdecydowania mniejsza niż w Trzebini i Chrzanowie, a ponoć jest tam co czytać
Jerry
17:09, 2026-05-21
Komu burmistrz Alwerni umorzyła podatek za ubiegły rok
Brawo pani burmistrz z Alwerni, pomoc takim chorym jak ja jest potrzebna. Ja jestem w Trzebini i burmistrz tego miasta wysłał na mnie urząd skarbowy a nie umorzył, Jestem teraz w koszmarnej sytuacji, bez wyjścia‼️‼️‼️
YuMi
16:44, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
Wakacje marzeń za 10tys. to chyba w sosnowcu tylko 🤣🤣🤣
Skit
16:21, 2026-05-21
0 0
A kiedy to zorganizujecie konkurs pamięci rzezi wołyńskiej ?
https://www.pap.pl/aktualnosci/odslonieto-pomnik-rzez-wolynska-nasze-wideo
0 0
@tubylec nie zorganizują bo reprezentują wszystkich tylko nie Polaków. Przełom to interesuje kiedy chanukę sekta będzie palić , kiedy jakiś żyd zasadzi drzewo w Chrzanowie czy Ukrainiec ma gdzie mieszkać albo czy ma za darmo dostęp do lekarzy. To ich interesuje. 11 lipca była rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu gdzie rezuny ukraińskie mordowały naszych , oczywiście ani słowa o tym w Przełomie. 14 lipca w Domostawie Polacy postawili im pomnik bez udziału władz , biskupów i asyst wojskowych i też cisza o tym. Przyjechało kilkadziesiąt tysięcy ludzi żeby oddać hołd tym o których nie wypada pisać.
0 0
Wypadało napisać bo byli także ludzie z Trzebini i Chrzanowa ;-) ale tutaj mamy jak sami widzicie do czynienia z tym że my POLACY w POLSCE stajemy się obywatelami drugiej kategorii - przykre ale na własne życzenie.
0 0
No i co z tego. Ja to widzę, Wy to widzicie, ale i tak w oczach #fajnopolaków będziemy "ruskimi onucami" i "antysemtiami", tylko dlatego że mamy własne zdanie i nie pozwolimy robić sobie do własnego gniazda przez Icków czy innych nipanimajców.
0 0
Wszelkie konkursy literackie nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem młodzieży, to po pierwsze. Po drugie zauważę, że młodzi ludzie coraz toporniej posługują się piórem. Z własnego doświadczenia wiem, że prace konkursowe nie napływają lawinowo, bywa, że kilkakrotnie przesuwane są terminy zakończenia konkursu, ponieważ brakuje prac nawet na trzy pierwsze miejsca. I słowo do organizatorów konkursu, zapomnieliście poinformować o nagrodach, jeżeli będą atrakcyjne, to może jakaś jednostka się skusi i coś wypracuje, w przeciwnym razie produkujcie się sami. Pozdrawiam optymistów!
0 0
Wiecie dlaczego żydzi na przełomie wieków,zajmowali się handlem,finansami, usługami ale nigdy nie uprawiali ziemi???
-Bo ziemi nie da się oszukać.
0 0
https://www.youtube.com/watch?v=vw5MKbNzffQ
0 0
Żydzi nie uprawiali ziemi, ponieważ od średniowiecza nie wolno im było posiadać ziemi rolnej i zajmować się rolnictwem. Zostały im inne zajęcia i w nich się zaczęli specjalizować. Za zarobione pieniądze nie wolno im było kupować ziemi poza miastami, więc kupowali działki w mieście i stawiali na nich te swoje "kamienice". Z czasem znaczenie rolnictwa w gospodarce spadło, a wzrosło znaczenie innych zajęć, a te wykonywali Żydzi. Tak że jeżeli goje i ich potomkowie chcą o to mieć do kogoś pretensje, to głównie do swoich pradziadków.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz