Na stronie internetowej Aeroklubu Polskiego czytamy, że Edward Ciapała był ikoną modelarstwa halowego w Polsce i na świecie.
Wieloletni pilot, modelarz lotniczy, pasjonat i entuzjasta lotnictwa oraz wychowawca licznych młodszych pokoleń modelarzy. Edward Ciapała zmarł 19 lipca w wieku 84 lat.
Msza żałobna zostanie odprawiona w sobotę, 22 lipca, o godz. 13, w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz parafialny w Chrzanowie.
Aeroklub Polski przypomina, że życiową pasją Edwarda Ciapały były mikro modele halowe (F1D). W tej konkurencji reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy i Świata. Odnosił sukcesy. Dwukrotnie zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata: w 1974 i 1976 r. Był związany z Aeroklubem Śląskim.
"Gdy nadchodziły jakieś trudności czy pojawiały się problemy, wszyscy się wspierali. Była to inna epoka, czas kiedy nie było jeszcze Internetu a na zawody np w Hali Ludowej we Wrocławiu oraz w Belgii i Rumunii zabierało się całe rodziny. Najważniejsze były wartości solidarności, współpracy i głębokiej przyjaźni. Wujek Edward przez całe swoje życie był im wierny. Zawsze będę miała w pamięci jego ciepłą i pogodną twarz. Teraz dołączył tak nagle do teamu innych modelarzy kategorii F1D, którzy swoje modele puszczają w niebieskiej hali wysoko w chmurach" - pisze na stronie Aeroklubu Polskiego Magdalena Czechowska-Buratowska.
- Edward Ciapała mieszkał w latach 50. i 60. na pograniczu Chrzanowa i Trzebini, przy ul. Prądzyńskiego. Puszczał modele samolotów na naszej łące. To były szybowce wyrzucane z ręki, silnikowe, uwiązane na żyłce. Latały wokół niego. W latach 1963-65 uczył mechaniki w Fabloku, w technikum mechaniczno-elektrycznym i zespole szkół zawodowych - wspomina Leszek Morawiecki z Trzebini.
Edward Ciapała razem z Ryszardem Czechowskim napisali książkę "Modele halowe z napędem halowym".

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Przecież burmistrz, to pachołek Tuska. Nie liczcie na to , że Wam pomoże. Trzeba zrobić referendum, tak jak w Krakowie i wybrać innego burmistrza. Wtedy może będzie lepiej.
Gieks
13:30, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
A co na to nasz Robert - może redakcja go dopytać, bo po budowie latał i wywiadów udzielał .......
:)
13:18, 2026-05-21
“Przełom” to moje ukochane dziecko
odloty molendowej..... nie dość, że komentujesz sama swoje artykuły to jeszcze przeprowadzasz wywiady sama ze sobą, przecież remsak nie jest w stanie zadać samodzielnie żadnego pytania. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bążur
10:35, 2026-05-21
Nocne oczekiwanie na diagnostykę
umieralnią w chrzanowie siedlisku komuchów i POwskich *%#)!& kieruje funkcjonariusz Baranowski oraz Gęba sędzia piłkarski. obaj reprezentują nurt głębokiego zidiocenia PO
bążur
10:31, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz