Upamiętnili tych wszystkich, którzy zostali wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau i nigdy nie wrócili do swojego miasteczka. Dziś odbył się Marsz Pamięci Ofiar Getta w Trzebini.
Wydarzenie zorganizowało 30 maja Stowarzyszenie Kehila Trzebinia wraz z Trzebińskim Centrum Kultury. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 na trzebińskim rynku.
Po uroczystości uczestnicy przeszli ulicami Trzebini - Narutowicza, świętego Stanisława i Dąbrowskiego w rejon dawnej gazowni (obecnie w okolicy firmy Mabit). Tam odczytano wspomnienia zawarte w książce "Trzebińskie historie" i odmówiono modlitwy za zmarłych. Modły wyrażone zostały zarówno przez księdza proboszcza z Bazyliki Mniejszej, w języku jidysz oraz przez przedstawiciela Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego.
Z kart historii:
4 listopada 1940 r. starosta chrzanowski wydał rozporządzenie, ogłoszone 22 stycznia 1941 r., dotyczące Judenbann, czyli zakwaterowania Żydów przy wyznaczonych ulicach w miastach powiatu chrzanowskiego: Chrzanowa, Trzebini, Jaworzna i Szczakowej. Mieszkańcy tych dzielnic mieli zakaz wstępu do innych części miasta, chyba że posiadali specjalną przepustkę. Żydom w Trzebini nakazano przenieść się na teren w obrębie ulic: Krakowskiej (Krakauerstrasse), Ochronkowej (Kinderheimstrasse) i Piłsudskiego (Bergstrasse). Obszar ten tak naprawdę przekształcił się w getto.

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Przecież burmistrz, to pachołek Tuska. Nie liczcie na to , że Wam pomoże. Trzeba zrobić referendum, tak jak w Krakowie i wybrać innego burmistrza. Wtedy może będzie lepiej.
Gieks
13:30, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
A co na to nasz Robert - może redakcja go dopytać, bo po budowie latał i wywiadów udzielał .......
:)
13:18, 2026-05-21
“Przełom” to moje ukochane dziecko
odloty molendowej..... nie dość, że komentujesz sama swoje artykuły to jeszcze przeprowadzasz wywiady sama ze sobą, przecież remsak nie jest w stanie zadać samodzielnie żadnego pytania. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bążur
10:35, 2026-05-21
Nocne oczekiwanie na diagnostykę
umieralnią w chrzanowie siedlisku komuchów i POwskich *%#)!& kieruje funkcjonariusz Baranowski oraz Gęba sędzia piłkarski. obaj reprezentują nurt głębokiego zidiocenia PO
bążur
10:31, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz