Woda zalewająca wyrobiska to główny sprawca zapadlisk. Czy można temu przeciwdziałać? (ZDJĘCIA, WIDEO) - przelom.pl

Przełom Online

Zamknij

Woda zalewająca wyrobiska to główny sprawca zapadlisk. Czy można temu przeciwdziałać? (ZDJĘCIA, WIDEO)

Łukasz Michalik 17:00, 16.04.2023 Aktualizacja: 18:08, 24.10.2025
5  Woda zalewająca wyrobiska to główny sprawca zapadlisk. Czy można temu…

Uzdatnianie zagrożonych gruntów na osiedlu Gaj i Siersza w Trzebini na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń może nie wystarczyć, by zapobiec kolejnym zapadliskom w Trzebini. Burmistrz Jarosław Okoczuk uważa, że należy zapobiec przybieraniu wód podziemnych. Jego zdaniem, zastosowanie pomp głębinowych może zatrzymać te dramatyczne zdarzenia, czyli nieustanne zapadanie się ziemi na zagrożonych terenach w gminie.

Temat był omawiany z końcem tego tygodnia na posiedzeniu Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Sejmie RP.

- Głównym sprawcą wydaje się być woda. Sposób likwidacji kopalni przez zalewanie wyrobisk spowodowało deformacje - mówi Jarosław Okoczuk, który uczestniczył w posiedzeniu komisji.
Jego zdaniem, należy to zatrzymać. Samo uzdatnianie gruntu nie wystarczy. Trzeba za pomocą pomp głębinowych odpompowywać wodę.

Najbardziej zagrożone są tereny w rejonie ulic: Młyńska, Grunwaldzka, Górnicza. Trentowiec i Misiury też nie są bezpieczne.

W środę 19 kwietnia o godz. 10:00 w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbędzie się posiedzenie poświęcone pracom nad specustawą dla Trzebini. Niewykluczone, że wtedy zapadną kluczowe decyzje dla mieszkańców zagrożonych terenów w Trzebini.

WIDEO

 

(Łukasz Michalik)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (5)

texanskitexanski

0 0

I co będziecie pompować tą wodę w nieskończoność ?

17:40, 16.04.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

No przecież Pani, Pan, i Pani z Panem też zapłacą.

18:02, 16.04.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

No, w nieskończoność. Podatnik zapłaci. Koszty kosmiczne, pójdą w miliardy na przestrzeni dziesięcioleci. Winnych nie ma, jeden z nich siedzi w PE z list Koalicji Europejskiej (PO PSL SLD .N Zieloni), bierze kosmiczną kasę i się śmieje Polakom w twarz. Pan, Pani zapłaci...

18:52, 16.04.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Arx49Arx49

0 0

Trzeba pomyśleć o budowie nowej Sierszy ...
Będzie jak Maniowy nad zalewem w Czorsztynie

20:12, 18.04.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

kattebushkattebush

0 0

Tymczasem w Trzebini szykują lokale zastępcze na wypadek ewakuacji: https://miasta.tokfm.pl/miasta_tokfm/7,185060,29679281,w-trzebini-szykuja-lokale-zastepcze-na-wypadek-ewakuacji-ale.html#do_w=254&do_v=841&fallback=true&do_st=RS&do_sid=1221&do_a=1221&s=BoxLoCpLink

18:43, 19.04.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%