To było wyjątkowe i pieczołowicie przygotowane gminne święto plonów w Trzebini. W tym roku jego gospodarzem była niewielka wieś Czyżówka, a jednak zaskoczyła gości zarówno oprawą wizualną, jak i muzyczną dożynek.
Po 20 latach sołectwo Czyżówka stało się po raz drugi gospodarzem gminnego święta plonów. Przybyłych witały piękne dekoracje dożynkowe, o które w dużej mierze zadbała sołtyska Czyżówki Halina Henc. Główne obchody zorganizowano na placu przy miejscowym domu kultury.
Nie zabrakło tradycyjnych, typowych dla dożynek elementów. Obchody rozpoczął więc korowód dożynkowy z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej. Była msza święta w intencji rolników i ogrodników, obrzędy dożynkowe i prezentacje kół gospodyń wiejskich.
Święto plonów w Czyżówce uświetnił występ Aleksandry Hortensji Dąbek - pochodzącej z tej miejscowości utalentowanej pianistki, która w zeszłym roku znalazła się w elitarnym gronie pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę, którzy zakwalifikowali się do Konkursu Chopinowskiego. Tym razem akompaniowała sopranistce Paulinie Horańskiej, która wykonała znane utwory chopinowskie m.in. "Ślicznego chłopca".
Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk nie krył zaskoczenia, a nawet rzadkiego u niego zawstydzenia, gdy sopranistka zaśpiewała mu "Gdybym ja była słoneczkiem na niebie, nie świeciłabym jak tylko dla ciebie" (utwór Fryderyka Chopina "Życzenie"). Niewykluczone, że raczej spodziewał się ludowych przyśpiewek, które oczywiście też wybrzmiały na dożynkach w Czyżówce.
Na koniec gospodarz Trzebini podsumował, że Czyżówka zorganizowała dożynki na ocenę celującą i trudno będzie pokonać tę poprzeczkę organizatorom kolejnych obchodów święta plonów w gminie.
Więcej o dożynkach w Czyżówce w najbliższym wydaniu "Przełomu".
[WIDEO]7042[/WIDEO]
Makariusz06:24, 22.08.2022
Okoczuki pod wrażeniem xD
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Bez przesady ,z tego co pamiętam z lat 70- 80 tych, ludzie byli bardziej zżyci i uśmiechnięci niż teraz. Może było biedniej ale czasu i humoru im nie brakowało. Za to teraz poza pogonią za pieniądzem i internetem już nic nie widzą
Ogień
14:57, 2025-05-12
Wstrząsy z kopalni Janina. Będzie spotkanie
Kpiny z ludzi sobie robią i kopią dalej
Jan
12:26, 2025-05-12
Dron policyjny nad skrzyżowaniem w Chrzanowie
Zlikwidować zieloną strzałkę. Taką mam koncepcję ...
eetfuk
08:13, 2025-05-12
Targowisko zniknęło, pani Kinga z kwiatami - nie!
Panie Burmistrzu gdzie ten Pana KLEPARZ?
Pytanie
21:07, 2025-05-11