3 sierpnia mija setna rocznica najtragiczniejszego wypadku w dziejach górnictwa w Trzebini, w którym zginęło 28 górników. Trwają przygotowania do otwarcia wystawy "Różne oblicza górnictwa". Jej otwarcie nastąpi w najbliższą środę.
100 lat temu, 3 sierpnia, do szybu Artur w Sierszy wdarła się woda z potoku Kozibród. Jej masy połączone z piaskiem wtargnęły z taką siłą, że pozrywały stemple i pozginały szyny kolejki. W tym czasie pracowało tam ok. 60 górników. Tylko część z nich zdołała uciec. 28 osób zginęło, a 35 odniosło rany, w tym 11 - ciężkie.
Pamięć o największej katastrofie górniczej i jej ofiarach podtrzymuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR, które kultywuje tradycje górnicze regionu. Jego członkowie - prezes Witold Siemek, Rafał Wielgus, wiceprezes Małgorzata Ropka oraz Zdzisław Lasoń zaangażowali się w przygotowanie wystawy "Różne oblicza górnictwa", upamiętniającej setną rocznicę katastrofy górniczej w kopalni Artur. Jej otwarcie nastąpi 3 sierpnia o godz. 16:00 w siedzibie Muzeum Regionalnego przy ul. Grunwaldzkiej 1. To obiekt dawnej łaźni górniczej na terenie nieczynnego szybu Zbyszek.
- Wystawa pokazuje zarówno dobre, jak i złe strony związane z wydobycie węgla kamiennego. Tę dobrą stronę reprezentuje wystawa filatelistyczna przygotowana przez Polski Związek Filatelistyczny koło nr 5 w Trzebini wspólnie z zaprzyjaźnionymi filatelistami. Druga część ekspozycji poświęcona jest tej niebezpiecznej stronie górnictwa związanej z nieprzewidywalną działalnością i wpływem żywiołów oraz bezpośrednio katastrofą górniczą, której właśnie przypada 100 rocznica - podsumowuje Witold Siemek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej
Wystawa jest organizowana przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Chrzanowie oraz gminy Trzebinia.
Więcej o katastrofie górniczej sprzed 100 lat przeczytasz w aktualnym 30. numerze "Przełomu".

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Komu burmistrz Alwerni umorzyła podatek za ubiegły rok
Brawo pani burmistrz z Alwerni, pomoc takim chorym jak ja jest potrzebna. Ja jestem w Trzebini i burmistrz tego miasta wysłał na mnie urząd skarbowy a nie umorzył, Jestem teraz w koszmarnej sytuacji, bez wyjścia‼️‼️‼️
YuMi
16:44, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
Wakacje marzeń za 10tys. to chyba w sosnowcu tylko 🤣🤣🤣
Skit
16:21, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Radni chcieli sesji nadzwyczajnej, ale jak widać, burmistrz Latko troszczy się szybciej i sprawniej o mieszkańców i już jest spotkanie, dziękujemy!
absurd
15:13, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Pan burmistrz dobrze wiedział o co ci chodzi. A teraz udaje ze nie wie i nie chce się wypowiadać na ten temat , popieram tych ludzi którzy rozwiązali umowy, i mam nadzieję ze inni tez tak zrobią, te mieszkania to zwykła siema
Chrzanow wita
14:46, 2026-05-21
0 0
To nie z tego powodu bieg Koziego Brodu został zmieniony i poprowadzony w stronę Gaja, następnie wzdłuż obecnej ulicy Jana Pawła II? Kiedyś potok płynął inaczej, przy obecnym nasypie kolejowym, za cmentarzem, działkami. Nie ma na ten temat większej wiedzy w internecie, zostały jedynie stare mapy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz