Fotoreporeter i dokumentalista z Trzebini dotarł do Czernichowa. Zobaczcie, jak wygląda miasto zniszczone przez Rosjan.
Dzień czwartyGodzina 10.30
Pierwszym miejscem, które dziś odwiedzamy jest kijowskie centrum handlowe niedawno zbombardowane przez Rosjan.
Zastajemy świat jak z armagedonu. Pomimo, że do zdarzenia doszło ponad miesiąc temu, a Ukraińcy momentalnie wzięli się za sprzątanie i ogarnianie terenu, to jednak nadal widać ogrom tragedii. Zniknął zupełnie budynek, w którym między innymi był park wodny. Spalone samochody dopełniają obraz. Cały czas trwa odgruzowywanie. Pocieszeniem jest widok nowo powstających, wysokich budynków mieszkalnych, choć kilka z nich ucierpiało z powodu fali uderzeniowej.
Godzina 11:51
Wyruszamy dalej. Naszym celem jest miejscowość Browary. W trakcie jazdy stwierdzamy jednak, że pojedziemy aż do Czernichowa... Mamy nadzieję, że uda się nam wrócić do Kijowa jeszcze dzisiaj, przed godziną policyjną.
Godzina 13.48
Po drodze fotografujemy wieże czołgu rosyjskiego T72B trafionego przez Jvelina. Wieża oderwana od reszty pojazdu przeleciała przez drogę i upadła w pobliżu stacji. Jej ciężar oraz temperatura podczas wybuchu spowodował, że wtopiła się w asfalt.
Godzina 16.17
Dojechaliśmy do Czernichowa. Przypomnę tutaj, że Czernichów został zaatakowany pierwszego marca i nigdy nie został zdobyty przez Rosjan. Doznał jednak w wielu miejscach zniszczeń. Były to z reguły budynki cywilne. Wojska rosyjskie w marszu na Kijów zostały zmuszone do obejścia miasta.
Robię zdjęcia przy jednym z bloków. Nagle za sobą słyszę głos. Obracam się. To starszy Pan - Ukrainiec. Pokazuje mi ręką otwory po oknach na piątym piętrze. To jest jego mieszkanie, a właściwie - było.
Idziemy za budynek. Jakiś ruch, dużo ludzi i samochód dostawczy. To właściciel pobliskiej pizzerii przywozi i rozdaje chleb. Starsze panie początkowo nieufne i niechętne do rozmowy, po informacji, że jesteśmy fotoreporterami z Polski, zaczynają bardzo dziękować za pomoc Polakom... Opowiadają, że kilka dni temu włączyli dopiero prąd. Wodę dowożą. Nie ma ogrzewania. Ludzie nie mają co jeść. Jedna z nich bardzo miło wspomina pracę w Polsce oraz pracę w hotelu w Kijowie. Jej szefem był Polak.
Godzina 18:30
Jest już za późno, żeby wracać do Kijowa. Musimy gdzieś przenocować na miejscu.
Na szczęście mamy trochę kontaktów, udaje nam się dotrzeć do Iny i Sjergieja, którzy mieszkają w okolicach Czernichowa. Ugoszczą nas i przenocują.
Godzina 19.43
Jemy pyszną gorącą kolację przygotowaną przez Sjergieja i Inę. Gospodarze opowiadają o tym, co wydarzyło się na ich ziemi. Choć już jest ciemno, Siergiej pokazuje mi miejsce, w którym przy ich domu spadł pocisk artyleryjski. Na szczęście byli wtedy w piwnicy. Fala uderzeniowa uszkodziła ich nowo remontowany dom. Na szczęście da się go odbudować. Konstrukcja małego domku wytrzymała.
Jutro czeka nas dużo pracy, więc wcześnie idziemy spać.
Wybrałem sobie miejsce do spania. Zawsze chciałem spać na tzw. zapiecku. Jest cudownie ciepło, zamykam oczy.
Więcej zdjęć Bartłomieja Jaśko:
Instagram: bartlomiej_jasko
...
20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Jak libiąscy radni bezrefleksyjnie głosowali 3 lata temu za wniesieniem aportem terenu i budynku do spółki plus zaciągnięcie kredytu to tutaj na forum Przełomu i na profilu gminy trąbiono, że to śmierdzi. To ciśnięto, że te osoby nie mają racji. I s_z_a_m_b_o właśnie wybija. Mamiono radnych niskimi kosztami co już wówczas było bajką. 3 lata i jest potwierdzenie. I co radni, dołożycie teraz że swoich ?
Mieszkaniec_
19:21, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Od początku to śmierdziało. Pamiętam spotkanie na Sokoła. Sporo osób wyszło po słuchaniu poplątanych wypowiedzi burmistrza i prezesa.
Przeciwnik
19:03, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Trzeba być niezłym frajerem żeby zapłacić więcej niż za mieszkanie na własność.
Adam
18:25, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
Przypominam że państwo nigdy nic nie daje zadarmo . Ani samorządy jednemu dadzą a innym muszą zabrać więc ciemnoty ludzie maciaszek nie wciskaj
Yoop
18:22, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz