Straty po pożarze w klasztorze w Alwerni wciąż są szacowane. Zgłasza się coraz więcej osób chętnych do pomocy. Zakonnicy udostępnili konto, na które można wpłacać pieniądze. Nad możliwościami wsparcia zastanawiają się minister kultury i dziedzictwa narodowego, samorządowcy województwa oraz eurodeputowani.
Straty po pożarze w klasztorze w Alwerni wciąż są szacowane. Zgłasza się coraz więcej osób chętnych do pomocy. Zakonnicy udostępnili konto, na które można wpłacać pieniądze. Nad możliwościami wsparcia zastanawiają się minister kultury i dziedzictwa narodowego, samorządowcy województwa oraz eurodeputowani.
Bernardyni znaleźli dach nad głową w domach miejscowej ludności. Gwardian wraz z zastępcą zamieszkali w remizie OSP w Alwerni.
W poniedziałek klasztor odwiedził Witold Latusek, członek zarządu województwa małopolskiego. Zapewnił, że zarząd przedstawi radnym sejmiku małopolskiego projekt uchwały w sprawie udzielenie pomocy finansowej na prowadzenie niezbędnych prac.
W Alwerni spotkali się też sympatycy klasztoru, a wśród nich eurodeputowany Paweł Kowal, który na wieść o tym, co się stało, odwołał wszystkie spotkania w Brukseli i przyleciał do Polski.
- Powołujemy komitet odbudowy. Po raz kolejny spotkamy się w czwartek i piątek. Będziemy się zastanawiać, co możemy zrobić i jak zachęcić innych do pomocy - mówi Kowal. Dodaje, że większe wsparcie jest uzależnione od szacunków strat i potrzeb. - W budżecie unii są pieniądze na odnowę zabytków, ale wymagają przygotowanych wniosków. Na początek trzeba znaleźć pieniądze, by zabezpieczyć zabytek przed dewastacją, a potem szukać funduszy europejskich.
Tych pierwszych - jak informuje poseł Tadeusz Arkit - poszukuje już minister kultury i dziedzictwa narodowego.
- Dzwoniłem dzisiaj do ministerstwa kultury. Minister Bogdan Zdrojewski zapoznaje się z tematem i szuka rozwiązań pomocy pozakonkursowej, szybkiej, bo to jest sytuacja nadzwyczajna - mówi Arkit.
Na razie bernardyni nie uruchomili specjalnego konta, na które można by wpłacać pieniądze z przeznaczeniem na odbudowę zabytku. Zainteresowani mogą obecnie kierować wpłaty na konto klasztorne:
Klasztor oo. Bernardynów z Alwerni
12 8444 0008 0040 0411 3188 0002
(taj)

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
z burmistrzem Chrzanowa
,
23:35, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
Szkoda, że nie wiedziałam nic o loterii. Chyba słabo zareklamowana. W urzędzie nie było, ma stronie Przełomu też nie widziałam.
Beza
22:27, 2026-05-21
Przed nami weekend pełen futbolu
Mecz w Krzeszowicach w sobotę o 15:45
marcinellino
22:20, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
A gdzie były informacje o tej loterii 🤔
Barbara
21:31, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz