Wiceprzewodniczący rady Grzegorz Żuradzki, przewodniczący Zdzisław Ścigaj, wiceprzewodniczący Jerzy Brzózka i burmistrz Stanisław Szczurek
Większość radnych nie zdecydowała się zająć stanowiska w sprawie udziału mieszkańców w ogłoszonym na 27 stycznia referendum. W poniedziałek na sesji namawiała do tego grupa radnych z klubu Nowa Demokracja Trzebini.
Większość radnych nie zdecydowała się zająć stanowiska w sprawie udziału mieszkańców w ogłoszonym na 27 stycznia referendum. W poniedziałek na sesji namawiała do tego grupa radnych z klubu Nowa Demokracja Trzebini.
W grudniu Rada Osiedla ZWM podjęła uchwałę o bojkocie referendum w sprawie odwołania burmistrza Trzebini Stanisława Szczurka. Podobne stanowiska zajęły także rady sołeckie w Lgocie i Karniowicach. Radni z Nowej Demokracji Trzebini chcieli więc, by rada przyjęła stanowisko, zachęcające mieszkańców do udziału w głosowaniu, z apelem o spokój, powściągliwość i wyważenie w ocenach zaistniałej sytuacji, a także o zaprzestanie bojkotu demokratycznej idei referendum.
- Nikomu niczego nie chcemy sugerować. Chcemy jedynie zachęcić ludzi do wzięcia udziału w referendum i wyrażenia swojej opinii - argumentował stojący na czele klubu radny Grzegorz Żuradzki.
Inne zdanie miał w temacie przewodniczący rady Zdzisław Ścigaj, który pełni również funkcję sołtysa Lgoty. Jego zdaniem, agitować za udziałem w referendum powinni jego inicjatorzy, nie radni. Przyjmowanie takiego stanowiska, jak dowodził, jest bezpodstawne.
Większość radnych z tym się zgodziła. Za wnioskiem klubu opowiedziało się tylko 7 osób, 12 było przeciwnych, jedna wstrzymała się od głosu.
- Brak stanowiska to chowanie głowy w piasek - skomentował postawę rady Mikołaj Rey, przedstawiciel komitetu referendalnego.
Podczas zwołanej na wniosek klubu sesji, radni mieli do burmistrza wiele zapytań, dotyczących między innymi nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a konkretnie o wysokości opłat za śmieci, uciążliwości składowiska odpadów przy ul. Piłsudskiego, zbiornika Górki. Oczekiwali też informacji o połączeniu spółek Aqua Planet i Miejskiego Zarządu Nieruchomości, budowie zapowiadanego nowego bloku energetycznego Elektrowni Siersza czy wyjaśnień w sprawie wykorzystywania służbowego auta urzędu.
Na wniosek burmistrza Szczurka, który - jak stwierdził - musi się przygotować do dyskusji, przewodniczący rady Ścigaj ogłosił przerwę w obradach do... 29 stycznia. Wtedy będzie już po referendum.
Szerzej o poniedziałkowej sesji w Trzebini w środę, w najbliższym wydaniu "Przełomu".
(AJ)

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Radni chcieli sesji nadzwyczajnej, ale jak widać, burmistrz Latko troszczy się szybciej i sprawniej o mieszkańców i już jest spotkanie, dziękujemy!
absurd
15:13, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Pan burmistrz dobrze wiedział o co ci chodzi. A teraz udaje ze nie wie i nie chce się wypowiadać na ten temat , popieram tych ludzi którzy rozwiązali umowy, i mam nadzieję ze inni tez tak zrobią, te mieszkania to zwykła siema
Chrzanow wita
14:46, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Przecież burmistrz, to pachołek Tuska. Nie liczcie na to , że Wam pomoże. Trzeba zrobić referendum, tak jak w Krakowie i wybrać innego burmistrza. Wtedy może będzie lepiej.
Gieks
13:30, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
A co na to nasz Robert - może redakcja go dopytać, bo po budowie latał i wywiadów udzielał .......
:)
13:18, 2026-05-21
0 0
W ubiegłym tygodniu będąc na spacerze czytałam wiszące w gablocie ogłoszenie o sesji i porządek obrad. Przecież burmistrz miał czas przygotować się do sesji, pytania znał. On z nas mieszkańców śmieje się i ma za kretynów z którymi nie musi się liczyć. Radni nie są lepsi, potrzebują nas tylko przed wyborami,a później ich nie widać.
0 0
Radni nie muszą zachęcać bo każdy rozsądny człowiek 27.1. odda głos i będzie po temacie. A wogóle to RM do wymiany
0 0
Chciałbym zwrócić uwagę, że referendum nie dotyczy radnych. Zresztą mogę się założyć, że w cuglach wygrają kolejną kadencję, bo ludzie którzy chodzą na wybory mało kiedy interesują się życiem gminy i głosują byle jak. A efekty widzimy...
0 0
co prawda to nie mój teren. nie moja gmina ale czytam "co" u sąsiadów sie dzieje. i ......... w całej rozciągłości popieram Rudą. i jeszcze dodam: ODWOŁAJCIE SWOJA RADĘ !!!!! bo taki skład to chyba Wam nie bardzo jest potrzebny.
śmiechu warte !! podejmowanie przez rady osiedlowe i sołeckie uchwały o bojkocie referendum. to TAKA !! demokracja w Trzebini ???? !!! wstyd !! dla samorządu !!
0 0
I tacy ludzie "leśne dziadki" mają zachęcić młodych ludzi do pozostania w Trzebini, mieszkania tutaj, pracy, posyłania dzieci do szkół? Wolne żarty. Przynajmniej macie okazję żeby to zmienić w czasie referendum.
0 0
Przebiegły Ścigaj ogłasza bojkot na radzie sołeckiej we Lgocie, a tutaj taki porządny i ułożony,głosi aby się nie angażować w referendum. Faryzeusz i tyle.
0 0
Rada miasta w Trzebini to klub emerytów. To dla nich WOŚP robiła zbiórkę. Wyślijmy ich w następnych wyborach na geriatrię. Czas na ludzi pracujących aktywnych i znających problemy mieszkańców. A te problemu to nie chodnik i OSP ale praca dobra szkoła dla dzieci dająca możliwość wykształcenia i bezpieczeństwo na ulicach. Ale dla Pana burmistrza i rady łatwiej obiecać kolejny chodnik deptak, fontannę pomnik jeziorko basenik wozik czerwony dla OSP niż rozwiązać problemy.
0 0
Jak to przeczytałam ......osłupiałam. Radni nagle zaczęli zadawać burmistrzowi pytania? To są pytania na które oni powinni nam mieszkańcom odpowiadać, gdy ich zapytamy. Gdzie oni byli do tej pory? A wymiganie się burmistrza od odpowiedzi wcale mnie nie zdziwiło. Wstyd, że takie osoby wybraliśmy. Z każdym dniem ich działania utwierdzają mnie w tym, że muszę iść na referendum. Szkoda tylko, że referendum nie dotyczy również radnych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz