Noclegownia się zapełnia - przelom.pl

Przełom Online

Zamknij

Noclegownia się zapełnia

(EJB) 07:02, 21.11.2014 Aktualizacja: 18:32, 23.10.2025
1 Noclegownia się zapełnia Normalnie noclegownia ma 40 miejsc. Zimą uruchamia na świetlicy 10 dostawek

Tylko sześć wolnych łóżek zostało w przytulisku dla bezdomnych w Chrzanowie. Zima to najtrudniejszy okres dla osób, które straciły dach nad głową, a także dla ludzi starych, schorowanych i samotnych.

- Każdego roku odnotowujemy przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu - przyznaje Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Najbardziej narażeni są ci, którzy nie mają gdzie mieszkać, ale nie tylko oni.  Także osoby starsze, które często żyją samotnie i niepełnosprawne.

Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby ktoś widząc bezradną osobę czy też bezdomnego siedzącego na przystanku, dworcu, klatce schodowej wezwał policję albo zadzwonił do ośrodka pomocy społecznej. Niektórzy boją się wykonać taki telefon w obawie, że komuś zaszkodzą, bo np. będzie nietrzeźwy i trafi na izbę.

- Ludzie pod wpływem alkoholu nie mogą zostać do noclegowni przyjęci. Moim zdaniem zawsze warto jednak reagować. Zostawiając takiego człowieka samemu sobie, nie mamy pewności, że przeżyje - mówi Jarosław Jońca, kierownik Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn w Chrzanowie.

Placówka działa od blisko 13 lat dzięki porozumieniu zawartemu między gminami: Chrzanów, Trzebinia i Libiąż. W tym roku samorządy przekazały na jej utrzymanie w sumie 420 tys. zł.

- Mamy 40 miejsc, a od 1 listopada do 31 marca czyli w okresie zimowym, który jest najtrudniejszy dla bezdomnych, uruchamiamy 10 dostawek. Obecnie cztery z nich są już zajęte - wyjaśnia Jońca.

Gdzie dzwonić po pomoc
Numer alarmowy 112
Policja - 997
Noclegownia - 32 75 06 251 (ul. Fabryczna 29b w Chrzanowie)
Ośrodki Pomocy Społecznej:
Chrzanów - 32 623 37 98
Trzebinia - 32 61 21 510
Libiąż - 32 627 78 25
Babice - 32 613-40-50
Alwernia - 12 283-30-31
Chełmek - 33 846-13-39
Krzeszowice - 12 258 30 80

((EJB))
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

ulomulom

0 0

Jako obywatel ciesze sie, ze taka noclegownia istnieje, ale jak widze takie lozko bez barierek u gory to naprawde sie martwie o osobe ktora tam spi.

10:51, 22.11.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%