Milionowe kary, publiczne ostrzeżenia i szybsze działania urzędników. Rząd przyjął nowe przepisy, które mają uderzyć w osoby oferujące pseudomedyczne „terapie” i żerujące na chorych pacjentach.
Osoby promujące niepotwierdzone naukowo „leczenie”, cudowne terapie czy fałszywe metody walki z nowotworami mogą mieć poważny problem. Rząd przyjął nowelizację ustawy o Rzeczniku Praw Pacjenta, określaną jako „lex szarlatan”. Nowe przepisy mają pozwolić na szybszą walkę z pseudomedycznymi praktykami i dezinformacją zdrowotną.
Do tej pory Rzecznik Praw Pacjenta mógł interweniować głównie wobec podmiotów leczniczych. Teraz kompetencje zostaną znacząco rozszerzone.
Nowelizacja umożliwi wydawanie publicznych ostrzeżeń wobec osób i firm oferujących niebezpieczne lub niepotwierdzone terapie. Chodzi przede wszystkim o przypadki, gdy osoby bez wykształcenia medycznego przedstawiają swoje metody jako alternatywę dla leczenia poważnych chorób.
Nowe przepisy przewidują również możliwość zakazywania takich praktyk oraz nakładania kar finansowych sięgających nawet miliona złotych.
Rzecznik Praw Pacjenta ma współpracować m.in. z ekspertami medycznymi, konsultantami krajowymi i wojewódzkimi oraz instytucjami związanymi z ochroną zdrowia.
Twórcy ustawy podkreślają, że problem dotyczy przede wszystkim osób ciężko chorych, które szukają „ostatniej deski ratunku” i trafiają na oszustów obiecujących cudowne efekty.
Lekarze alarmują, że dezinformacja medyczna może prowadzić do dramatycznych konsekwencji. Szczególnie niebezpieczne ma to być w onkologii, gdzie opóźnienie leczenia często decyduje o życiu pacjenta.
Resort zdrowia zapewnia, że nowe przepisy nie mają uderzać w zielarstwo, jogę czy akupunkturę. Kluczowe będzie jednak to, w jaki sposób takie praktyki są przedstawiane.
Problem pojawi się wtedy, gdy ktoś zacznie reklamować je jako skuteczne leczenie nowotworów, ciężkiej depresji czy innych poważnych chorób wymagających profesjonalnej terapii.
Nowe przepisy mają objąć także influencerów promujących niebezpieczne lub fałszywe metody leczenia w internecie.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa Lifestylememory na Magnific

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
W Libiążu nie było loterii. Cała pula poszła do biznesmena, który wygrał nową drogę do jego biznesu. Finito.
Rybka_z_Helu
19:59, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Od samego początku to śmierdziało i śmierdzi właśnie mamy pimy pierwsze efekty. W Babicach się połapali i szybko się z tego wycofali, a pozostali brnęli, bo pewnie mieli mieć z tego w przyszłości "owoce"...
Tubylec
19:57, 2026-05-21
Mieszkańcy dostali ostrzeżenie. Chodzi o próby włamań d
Bo pYlicja przechodzi Nadzwyczajne Szkolenie w zakresie mamdatow za nienoszenie maseczek na wypadek gdy pififizer zechce jeszcze zarobic .......... pisywnia cylowa dla jajec
petrus
19:46, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Jak libiąscy radni bezrefleksyjnie głosowali 3 lata temu za wniesieniem aportem terenu i budynku do spółki plus zaciągnięcie kredytu to tutaj na forum Przełomu i na profilu gminy trąbiono, że to śmierdzi. To ciśnięto, że te osoby nie mają racji. I s_z_a_m_b_o właśnie wybija. Mamiono radnych niskimi kosztami co już wówczas było bajką. 3 lata i jest potwierdzenie. I co radni, dołożycie teraz że swoich ?
Mieszkaniec_
19:21, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz