Już w przyszłym roku w rafinerii Trzebinia będzie powstawał wodór w ramach instalacji do produkcji zielonego glikolu. W 2021 planowane jest zakończenie budowy tej instalacji.
- ORLEN Południe S.A. ma w swoich planach wykorzystanie części produkowanego wodoru jako paliwa jakości automotive. W tym celu powstanie w Trzebini instalacja doczyszczania wodoru do czystości pozwalającej wykorzystać go do napędzania floty aut osobowych i autobusów. W pierwszej kolejności mogłoby to dotyczyć pojazdów transportu publicznego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - to odpowiedź, jaką dziś otrzymaliśmy na zapytanie prasowe w tej sprawie.
W październiku 2019 roku w Katowicach PKN ORLEN S.A. i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia "Silesia" podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju wodorowego transportu publicznego.
- Stawiamy na rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest produkcja oczyszczonego wodoru. Pojazdy napędzane wodorem są przyszłością motoryzacji. Czysty wodór będzie zyskiwał na znaczeniu, a my chcemy mieć istotny udział w jego produkcji. Współpraca z Metropolią GZM jest naszą odpowiedzią na wyzwania związane z redukcją smogu i poprawą jakości powietrza w Polsce - ogłosił jesienią Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.
Przy okazji tej inwestycji pojawiły się pogłoski o docelowym zamknięciu dla zewnętrznego ruchu samochodowego ulicy Rafineryjnej. Służby prasowe Orlen Południe informują, że w tej chwili nie jest planowane zamknięcie tej ulicy.
raptor20:42, 21.02.2020
A co to ulica należy do rafinerii?
juzew22:39, 21.02.2020
Przy tym układzie władzy jak będą chcieć to zamkną i nie będą się pytać czyja ulica, na zasadzie cytatu z klasyka "a my nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?"
Marcus00:53, 22.02.2020
Tak. Ta droga jest własnością rafinerii.
logik08:04, 22.02.2020
Przy tej władzy protestujesz to cię jeszcze ochraniają,po osiągnięciu wieku emerytalnego możesz pracować dalej,nie musisz obowiązkowo posyłać dziecka do szkoły od 6 lat masz wybór a nie tak jak było za dyktatury POpapranych.
kill7609:33, 22.02.2020
logik jak zwykłe na ,,temat'' bidulka...
logik10:15, 22.02.2020
Boli? Ale taka prawda.
raptor10:33, 22.02.2020
Chyba że protestujesz przeciw PIS :-) Wtedy jest wyciaganie "za fraki" i legitymowanie. A ochrona jest ale skrajnej prawicy która może kopać. Pani z PIS wtedy mówi że "może zrozumieć tych ludzi" i sprawa się kończy. Szydło też zadbała o sprawiedliwe śledztwo po swoim wypadku, a PIS wydał wyrok 5 minut po wypadku. A ich motto "Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie". Ale do kogo ja to pisze. Ty już udowodniłeś, że jesteś skończonym d.....
logik10:36, 22.02.2020
Ale jakoś nikt tutaj nie pisze o sukcesie Orlenu,który wdraża innowacyjną metodę oczyszczania wodoru i produkcji odnawialnego źródła energii tylko o drodze.
anko12:08, 22.02.2020
Od skrzyżowania z Dąbrowskiego do skrzyżowania z Fabryczna jest zakładu. Plany zamknięcia powracają co jakiś czas od początku lat 90 tych niezależnie od ustroju
Jarek6921:39, 23.02.2020
Wodór jest przyszłością motoryzacji a nie samochody elektryczne !
logik22:49, 23.02.2020
Ale z wodoru można też produkować energię.
absolutny16:11, 24.02.2020
A czy aby do produkcji wodoru nie jest potrzebna energia ?
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12