Struktura bezrobocia – grupy wymagające wsparcia
Wśród osób bezrobotnych znajdują się grupy objęte szczególnym wsparciem w ramach instrumentów rynku pracy. Najliczniejsze z nich to:
Największą grupę stanowiły osoby długotrwale bezrobotne, które odpowiadały za 46,3% ogółu zarejestrowanych. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego ich udział wzrósł o 3 punkty procentowe, a liczba zwiększyła się o 275 osób.
Drugimi pod względem liczebności grupami były osoby powyżej 50. roku życia (26,6%), osoby bez kwalifikacji zawodowych (29,5%) oraz osoby do 30. roku życia (21,5%). W ujęciu rocznym:
Zasiłek dla bezrobotnych przysługiwał jedynie 13% zarejestrowanych osób.
Stopa bezrobocia
Według danych GUS na dzień 30 kwietnia 2026 roku stopa bezrobocia wyniosła:
Rejestracje i wyłączenia z ewidencji
W maju 2026 roku do ewidencji bezrobotnych zarejestrowano i zgłoszono do ubezpieczenia zdrowotnego 255 osób, czyli o 53 mniej niż miesiąc wcześniej. Większość (76,1%) stanowiły osoby rejestrujące się ponownie.
W tym samym czasie z ewidencji wyłączono 322 osoby – o 63 mniej niż w kwietniu. Główną przyczyną wyrejestrowania było podjęcie pracy (213 osób).
Aktywizacja zawodowa
W ramach instrumentów rynku pracy wspieranych ze środków Funduszu Pracy:
Łącznie 20 osób podjęło zatrudnienie lub aktywizację w ramach form subsydiowanych.
Pozostałe przyczyny wyłączeń
Wśród osób wyłączonych z ewidencji:
Oferty pracy i zatrudnianie cudzoziemców
W maju pracodawcy zgłosili 108 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Dodatkowo odnotowano 49 powiadomień o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz 18 oświadczeń dotyczących zatrudnienia obcokrajowców.

10.06.2026
KOREPETYCJE z angielskiego dla ósmoklasistów i mat...

02.06.2026
KIEROWCĘ C+E. Trasy międzynarodowe - głównie Skand...

31.05.2026
WYNAJMĘ działki 919/9, 919/11 Trzebinia ul. Dąbrow...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
O krok od tragedii. Trzy rozbite pojazdy i interwencja
*znajdując się
Mela
12:10, 2026-06-11
O krok od tragedii. Trzy rozbite pojazdy i interwencja
Z ciężarówkami, tutaj zaznaczę że głównie ciągnika z naczepą, to jest nagminne. Nie lepsze w tej kwestii są autobusy ZKKM w Chrzanowie, gdzie praktycznie za każdym razem zjadając się przed nimi siedzą na zderzaku, trochę się autem przesunie do przodu to dojeżdżają za każdym razem. Kiedyś mi na rondzie w Chrzanowie wyjechał i to jak już byłam na nim, jak zatrąbiłam to w momencie stanął mi specjalnie dęba przed nosem. Kierowca, który wiezie ludzi i jest za nich odpowiedzialny. Szok.
Mela
12:09, 2026-06-11
Pracownicy ZUS mówią „dość”. W środę odbędzie się straj
To ja się chętnie przyjmę za te panie co są nie zadowolone.
Tomasz
11:14, 2026-06-11
Symboliczna złotówka za parkowanie
Proszę rozliczyć tego cwaniaczka ze zdjęcia za nielegalne parkowanie
Konfiturarz
10:58, 2026-06-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz