Prowadzi je od niedawna. Magistrat mu w tym kibicuje, bo w gminie nie ma podobnej inicjatywy.
Prowadzone przez Krystiana Waligórę archiwum ma gromadzić dokumenty, np. metryki parafialne, fotografie, a także opowiedziane czy spisane przez ludzi historie związane z ziemią libiąską.
- Materiały archiwalne dotyczące tego terenu są bardzo rozbudowane. Chciałbym zgromadzić je w jednym miejscu i udostępnić, żeby ułatwić pracę lokalnym historykom oraz mieszkańcom, którzy mogliby je wykorzystać np. przy tworzeniu drzewa genealogicznego swojej rodziny - mówi Krystian Waligóra. Deklaruje, że chętnie pomoże osobom podejmującym się tego wyzwania.
Materiały archiwalne związane z Libiążem gromadzi od niedawna, około pół roku. Jak twierdzi kolekcja jest na razie bardzo skromna.
Przy jej rozbudowie liczy na współpracę z mieszkańcami Libiąża i udostępnianie przez nich swoich prywatnych zbiorów (w formie scanów czy kserokopii).
Krystian Waligóra jest libiążaninem i absolwentem Zespołu Szkół w Libiążu. Od 2020 studiuje historię.
Na razie archiwum działa jako strona na Facebooku. Można znaleźć ją pod nazwą: Archiwum Społeczne Ziemi Libiąskiej. Osoby, które chciałyby się skontaktować z Krystianem Waligórą mogą pisać na adres: [email protected]
Więcej o inicjatywie młodego libiążanina piszemy w bieżącym (49.) numerze "Przełomu". Wersja elektroniczna gazety dostępna na e-prasa i e-Kiosk.pl

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Przed nami weekend pełen futbolu
Mecz w Krzeszowicach w sobotę o 15:45
marcinellino
22:20, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
A gdzie były informacje o tej loterii 🤔
Barbara
21:31, 2026-05-21
Najpierw urzędnicy, potem PSZOK
trzeba szybko otworzyć bo butelkomaty to nie wypał, a tak to podstawią hasioka i gitara
kiki
21:19, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
W Libiążu nie było loterii. Cała pula poszła do biznesmena, który wygrał nową drogę do jego biznesu. Finito.
Rybka_z_Helu
19:59, 2026-05-21
0 0
Kiedyś było bodajże robione zbiorowe zdjęcie mieszkańców Libiąża chyba w roku 2002 albo 2003 gdzie ono się teraz znajduje, zdjęcie było robione na placu słonecznym
0 0
to gmina sama nic nie archiwizuje??
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz