Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Radni Trzebini chcą znać dokładną listę miejsc narażonych na powstanie dziur w ziemi

28.03.2023 08:46 | 2 komentarze | 5 874 odsłon | Alicja Molenda
Ludzie są zdezorientowani. Słyszeli, że liczba miejsc zagrożonych zapadliskami pogórniczymi wzrosła do ponad 90., ale nie wiedzą, gdzie te miejsca są. Tymczasem SRK sukcesywnie wysyła wypowiedzienia dzierżawcom nieruchomości pokopalnianych.
2
Radni Trzebini chcą znać dokładną listę miejsc narażonych na powstanie dziur w ziemi
Lokalizacja zapadlisk zinwentaryzowanych w Raporcie wstępnym Centrum Geozagrożeń PIG-PIB o deformacjach terenu w Trzebini na Portalu Mapowym PIG-PIB:
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

15 lutego Spółka Restrukturyzacji Kopalń poinformowała o 15 terenach zagrożonych zapadliskami i pokazała je na mapie. Miesiąc później, 13 marca, na spotkaniu sztabu kryzysowego u wojewody, padła informacja, że z badań państwowych służb geologicznych wynika, że miejsc zagrożonych pojawieniem się dziur w ziemi w Trzebini jest ponad 90.

Gdzie są te miejsca

Radni z gminnej komisji ochrony środowiska zobowiązali przewodniczącego rady miasta, aby zwrócił się do  pozostajacego w kontakcie z SRK, wojewodą i innymi służbami burmistrza, o informację, gdzie są te nowe, niebezpieczne miejsca w gminie. Radni chcą też wiedzić, jaki jest aktualny harmonogram prac zabezpieczajacych prowadzonych przez SRK na terenach zagrożonych deformacjami.

Wniosek w tej sprawie złożył radny Marek Harwes. 30 marca planowana jest sesja rady miejskiej. Zapewne pytanie takie powróci.

Niektórzy dostają wypowiedzenia

Przypomnijmy, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zobowiązana do zabezpieczenia miejsc zagrożonych wypadaniem dziur w ziemi, w ostatnim czasie wręcza niektórym dzierżawcom pokopalnianych nieruchomości wypowiedzenia. Otrzymali je m.in. najemcy garaży w Sierszy w sąsiedztwie bloków, klub sportowy korzystajacy z boiska, przedsiębiorcy.

Co ciekawe, wypowiedzenia dotyczą nieruchomości położonych w sąsiedztwie bloków, domu kultury i innych nieruchomości prywatnych i gminnych, których zarządcy na razie nie podjęli żadnych działań. Trudno zrozumieć tę dziwną sytuację.

Warto dodać, że nie wszystkie tereny pogórnicze zostały już zbadane. Mapę lokalizacji pochodzącą z Raportu wstępnego PIG-PIB dotyczącego Trzebini można śledzić TUTAJ. Gmina informuje, że jest aktualizowana.