Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Spotkanie w sprawie wstrząsów w Chrzanowie. Niektórzy byli wstrząśnięci i wyszli (WIDEO, ZDJĘCIA)

25.01.2023 21:00 | 4 komentarze | 10 995 odsłon | Łukasz Dulowski
W środę wieczorem po brzegi wypełniła się sala konferencyjna w chrzanowskim MOKSiR. Przedstawiciele kopalni Janina i Sobieski zapewniali, że drgania są niegroźne dla budynków. Ludzie krzyczeli, że to nieprawda.
4
Spotkanie w sprawie wstrząsów w Chrzanowie. Niektórzy byli wstrząśnięci i wyszli (WIDEO, ZDJĘCIA)
Podczas spotkania z przedstawicielami spółki Tauron Wydobycie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Zaczęło się, podobnie jak w przypadku innych takich spotkań, od przedstawienia prezentacji. Slajdy omawiali głównie Michał Oszastowski z ZG Sobieski w Jaworznie i Andrzej Paszko z ZG Janina w Libiążu.

- Lanie wody! Dajcie konkrety! - krzyczeli mieszkańcy już po kilku minutach.

- Nie jesteśmy w szkole, ale nie wszyscy wiedzą, skąd się biorą tąpnięcia - uspokajał zebranych burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek.

Przedstawiciele kopalń omówili, jakie ściany były do tej pory fedrowane, jakie są obecnie i jakie będą w przyszłości eksploatowane.

Ludzie podawali przykłady swoich domów, które - ich zdaniem - popękały na skutek wstrząsów. Żalili się, że występowali z wnioskami o odszkodowania i dostawali odpowiedzi odmowne, że np. rysy na ścianach nie mają „związku przyczynowo-skutkowego" z prowadzoną działalnością górniczą.

- Obracamy się w granicach instrukcji i przepisów, opracowywanych przez naukowców. Nie łamiemy prawa - zapewniał Andrzej Paszko z ZG Janina.

- Mam co roku wykładać pięć tysięcy złotych na naprawę domu, bo jakaś instrukcja mówi, że wszystko jest OK.? - pytał ironicznie jeden z mieszkańców. - Nie macie serca dla ludzi, tylko jesteście molochem nastawionym na kasę. A wystarczy tylko rozszerzyć strefę szkód górniczych - stwierdził i zrozpaczony wyszedł z sali.

Aktualnie, na zlecenie spółki Tauron Wydobycie, trwa inwentaryzacja części budynków na chrzanowskich Kątach. Później ma być prowadzona w Balinie. Ze względu na apele mieszkańców Tauron wykonuje ponowną analizę drgań w gminie Chrzanów. Jest szansa, że również domy w pozostałych osiedlach i sołectwach zostaną objęte inwentaryzacją.

Na zdjęciach w galerii m.in. zamierzenia eksploatacyjne ZG Janina w Libiążu i ZG Sobieski w Jaworznie do 2026 r.

Więcej na ten temat przeczytacie w „Przełomie", który ukaże się za tydzień, 1 lutego.