Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Nieodśnieżone chodniki i parkingi, a ludzi krew zalewa

17.12.2022 15:00 | 11 komentarzy | 11 356 odsłon | Michał Koryczan

Od kilku dni dostajemy regularnie sygnały od Czytelników o nieodśnieżonych chodnikach, dojściach do przejść dla pieszych i parkingach.

11
Nieodśnieżone chodniki i parkingi, a ludzi krew zalewa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgłoszenia dotyczą różnych zakątków ziemi chrzanowskiej. Zarówno chodników przy drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

- Wczoraj wczesnym wieczorem na nieodśnieżonym chodniku naprzeciwko Urzędu Miasta w Trzebini utknęła babcia z zakupami w wózku. Przejście dla pieszych tez jest całkowicie zastawione. Ja rozumiem ze zima i są opady ale to jest na przeciwko okien urzędu miasta - pisze nasz Czytelnik.

- Od godziny 8.30 po osiedlu Jordana w Chrzanowie krąży siedmioosobowa drużyna z łopatami, włócząc je za sobą, zamiast odśnieżać. Spacerują od ulicy Oświęcimskiej przez osiedle i dalej w kierunku Śląskiej. Zapytani kto im zlecił tą pracę, odpowiedzieli, że instytucja i mają swoje rewiry. Tylko jeden z tych panów pchał łopatę przed sobą i zbierał śnieg - relacjonuje nasza Czytelniczka.

Podobnych sygnałów o nieodśnieżonych chodnikach, dojściach do przejść dla pieszych i parkingach jest dużo więcej.

Powiatowy Zarząd Dróg w Chrzanowie już od kilku lat nie zleca odśnieżania chodników, bo nie jest to zadanie zarządcy drogi

- Nasze stanowisko jest niezmienne. Jest ono ugruntowane zarówno na bazie zapisów ustawowych i orzecznictwa sądowego. Jest jeden przypadek, gdy zarządca drogi jest odpowiedzialny za zimowe utrzymanie chodnika, jeśli jest tam urządzony płatny parking. Przy powiatowych drogach płatnych parkingów jednak nie ma - mówi Grzegorz Żuradzki, dyrektor PZD w Chrzanowie.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do odśnieżania chodników położonych wzdłuż nieruchomości i bezpośrednio przy jej granicy. Pełną treść informacji PZD w zakresie odśnieżania chodników znajdziecie TUTAJ.

W Babicach także nie zlecają wykonawcy odśnieżania chodników przy drogach gminnych. Jak informuje zastępca wójta Dawid Pierzchała, tym zajmują się pracownicy Centrum Integracji Społecznej w Babicach.

W gminie Chrzanów za odśnieżanie chodników przy drogach gminnych odpowiada Zakład Usługowy EVBUD. Tel. 606 957 184, 32 623 24 34.

AKCJA ZIMA. Gdzie dzwonić, gdy sypnie śniegiem i jest ślisko

 

Czytaj również

Ile trzeba zapłacić za grę na nowym boisku piłkarskim w Trzebini

Znani artyści wystąpią w klasztorze w Trzebini. Gwiazda nie zaśpiewa przez problemy zdrowotne

Muzeum w Krzeszowicach zaprasza na dzień otwarty

Zmarł Stanisław Lasoń. Był związany z OSP Miękinia i Świtem Krzeszowice

Wspólna liga dla kobiet i mężczyzn czeka na chętnych

Jan Halbina z Rozkochowa wyróżniony w małopolskim plebiscycie