Nie masz konta? Zarejestruj się

Regulice

Kościelny za kratami, proboszcz odwołany

01.10.2022 15:50 | 7 komentarzy | 25 288 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Abp. Marek Jędraszewski odwołał ks. Edwarda Pasteczko z funkcji proboszcza w Regulicach. Nastąpiło to po proteście mieszkańców.

7
Kościelny za kratami, proboszcz odwołany
Kościół w Regulicach. Fot. Łukasz Dulowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
To konsekwencje zatrzymanie przez policję kościelnego, Karola B., który usłyszał zarzuty molestowania seksualnego nastoletniego chłopca.

Ks. Edward Pasteczko funkcję proboszcza w Regulicach pełnił od roku. Wraz z nim w parafii pojawił się nowy kościelny.

- On nie pochodzi stąd. Pojawił się z rok temu razem z nowym proboszczem. Mieszkał na plebanii. To już zaczęło dziwić ludzi. Zdarza się, że ksiądz przywozi gospodynię, ale nie kościelnego - opowiadała w rozmowie z „Przełomem" mieszkanka Regulic.

Karol B. miał wysyłać nieletniemu swoje nagie zdjęcia i potem go molestować. W końcu został zatrzymany. Zasadzkę zorganizowała i wezwała policję miejscowa młodzież.

13 września podejrzanemu przedstawiono zarzut przestępstwa z art. 197§2 kodeksu karnego, który mówi, że: "Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Sprawa zatrzymanego Karola B. trafiła m.in. na zebranie w Szkole Podstawowej w Regulicach. Rodziców niepokoił bowiem fakt, że mężczyzna był tam widywany.

Po interwencjach mieszkańców, kuria podjęła decyzję w sprawie proboszcza. Usunęła go ze stanowiska.

Niedawno Onet opublikował materiał, że abp Jędraszewski co najmniej dwa lata temu wiedział o problemach, które sprawiają kościelny Karol B. oraz ksiądz Edward Pasteczko w parafii w Jeziorzanach.

Nowym proboszczem w Regulicach został, jak się dowiadujemy ze strony parafii, ks. Rafał Kluska, dotychczasowy wikariusz z Balina.