Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Trwa zasypywanie zapadliska w Gaju. Cmentarz zamknięty do odwołania

23.09.2022 18:32 | 10 komentarzy | 10 183 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Dziś wczesnym popołudniem rozpoczęło się zasypywanie ogromnego zapadliska na cmentarzu w Gaju. Pracują też eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Analizują potencjalne miejsca, gdzie może pojawić się lej.
10
Trwa zasypywanie zapadliska w Gaju. Cmentarz zamknięty do odwołania
fot. Łukasz Michalik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

20 września na cmentarzu w Trzebini zapadła się ziemia. Powstał lej o głębokości 10 metrów i średnicy 20 metrów. Do zapadliska zsunęło się 40 grobów, a kolejnych osiem zostało uszkodzonych. To - jak już pisaliśmy - 10 zapadlisko na terenie Trzebini od sierpnia 2021 r. Ma związek z prowadzoną niegdyś na tych terenach działanością górniczą.

Obecnie eksperci, przy użyciu georadaru, badają najbardziej zagrożony deformacjami obszar. Rozpoczęto od rejonu cmentarza i najbliższej okolicy.

Tymczasem zapadlisko na cmentarzu powiększyło się. Co prawda kolejne groby się nie osunęły do olbrzymiego leja, ale dwa kolejne zawisły nad dziurą w ziemi niemal pionowo. Spadły z nich do zapadliska tablice z nazwiskami zmarłych.

Obecnie trwa zasypywanie leja. Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy się zakończy. Cmentarz w Gaju jest zamknięty do odwołania. Firma ochroniarska pilnuje, by na jego teren nie wchodziły osoby do tego nieuprawnione.

W najbliższy poniedziałek 26 września w domu kultury Sokół w Trzebini odbędzie się spotkanie z udziałem władz miasta i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jej przedstawiciele odpowiedzą na pytania mieszkańców i przedstawią obecną sytuacją związaną z zapadliskami.