Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

W Libiążu nie będzie komisariatu. Samorządowcy protestują

09.02.2022 12:40 | 18 komentarzy | 7 179 odsłon | Marek Oratowski
Od 1 marca policjanci pracujący w komisariacie w Libiążu mają przenieść się do komendy w Chrzanowie. Ponieważ nie ma jeszcze nawet harmonogramu budowy nowego komisariatu, ta decyzja wzbudziła kontrowersje i protesty.
18
W Libiążu nie będzie komisariatu. Samorządowcy protestują
Libiąscy policjanci wielu lat pracują w starym budynku przy ulicy 1 Maja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komendant wojewódzki policji po wizytacji komisariatu w Libiążu zdecydował, że policjanci od 1 marca przejdą do Chrzanowa. Bo warunki, w jakich pracują nie przystają do XXI wieku. Szkopuł w tym, że pracowali tam od lat. Decyzja o tym, że w Libiążu nie będzie komisariatu (zostanie tylko punkt w siedzibie dzielnicowych przy stadionie czynny od godziny 6 do 22) wzbudziła wiele kontrowersji.

W środę dyskutowali na ten temat radni z komisji bezpieczeństwa rady powiatu. Zaproszony przez nich na obrady online zastępca komendanta powiatowego policji kom. Arkadiusz Skowron tłumaczył, że stan bezpieczeństwa się nie pogorszy. Bo do Libiąża z Chrzanowa jest niedaleko i policjanci dojadą tam w razie potrzeby. Mają tam taki dystans, jak na przykład do Płazy. Jedyna niedogodność jego zdaniem wynikać będzie z konieczności przyjechania przez mieszkańców gminy Libiąż do komendy w Chrzanowie na przykład w celu złożenia wyjaśnień lub zeznań.

- Niestety, nie padły żadne terminy budowy nowego komisariatu. Można więc zapytać, czy on na pewno powstanie, skoro pan zastępca komendanta mówi, że mimo przenosin policjantów do Chrzanowa poziom bezpieczeństwa w Libiążu się nie zmniejszy - zauważył radny powiatowy Andrzej Olszowski. Jego obawy podzielił wicestarosta Bartłomiej Gębala, który w towarzystwie burmistrza Jacka Latko gościł w Krakowie pod koniec stycznia u komendanta wojewódzkiego. Obaj usłyszeli, że w tym roku nie pozostanie jeszcze nawet projekt nowego komisariatu.

- Budowa komisariatu w Trzebini trwała długie lata, ale nikomu nie przyszło do głowy, by ten stary przenosić na czas budowy. Choć był w gorszym stanie, niż ten libiąski - przekonywał członek zarządu powiatu Przemysław Rejdych.

Członkowie komisji bezpieczeństwa przyjęli stanowisko, że komisariat powinien pozostać w Libiążu do czasu wybudowania nowego. W czwartek na ten sam temat mają dyskutować członkowie zarządu powiatu i libiąscy radni z komisji ds. komunalnych.

A tymczasem, w czwartek, 10 lutego o godz. 13.00 w Urzędzie Wojewódzkim (pok. 201, ul. Basztowa 22) zostanie podpisany list intencyjny dotyczący budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach.