Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Gigantyczne podwyżki. Rachunek za prąd wzrośnie o 24 proc. miesięcznie, a za gaz o 54 proc.

17.12.2021 17:00 | 100 komentarzy | 11 940 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Takiego skoku cen jeszcze nie było! Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech sprzedawców, w tym dla Tauronu.
100
Gigantyczne podwyżki. Rachunek za prąd wzrośnie o 24 proc. miesięcznie, a za gaz o 54 proc.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jak tłumaczy URE, głównymi przyczynami podwyżki są wysokie hurtowe ceny energii oraz koszty zakupu praw do emisji CO2.

W grupie G11, dla których sprzedawcą z urzędu są firmy Enea, Energa, PGE i Tauron, odbiorcy zapłacą za energię ok. 17 złotych netto miesięcznie więcej (37 proc.). Natomiast wzrost stawek dystrybucji dla tych odbiorców wyniesie średnio 9 proc.

W efekcie od 1 stycznia 2022 roku rachunki za energię wzrosną średnio o około 21 złotych netto miesięcznie. To wzrost o 24 proc. w stosunku do 2021 r.

Prezes URE podjął też decyzję o podwyżce cen gazu. I tak:
* dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza kwotowy wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie netto;
* dla używającego gazu do podgrzania wody, płatność wrośnie o 54 proc. czyli o 56 zł netto miesięcznie;
* dla używającego tego paliwa do ogrzania domu o 58 proc. czyli o ok. 174 zł netto miesięcznie.

Tydzień temu sejm uchwalił ustawę o dodatku osłonowym. Ma on wspierać rodziny zagrożone ubóstwem energetycznym. Jego wysokość jest zależna wielkości gospodarstwa domowego i dochodu przypadającego na jedną osobę. Po przekroczeniu limitu, ma być pomniejszany wg zasady złotówka za złotówkę.

Ma przysługiwać od 1 stycznia 2022 roku, ale nie będzie wypłacany "automatycznie". Trzeba będzie złożyć wniosek. Operację mają realizować gminy.