Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Co piąty zgon w szpitalu w Chrzanowie był na COViD-19. Umierają na niego także zaszczepieni

24.11.2021 16:00 | 16 komentarzy | 11 291 odsłon | Marek Oratowski
Znamy aktualne statystyki dotyczące umieralności w chrzanowskiej lecznicy. Poznali je ostatnio powiatowi radni. Niektóre dane wywołały ich zdziwienie.
16
Co piąty zgon w szpitalu w Chrzanowie był na COViD-19. Umierają na niego także zaszczepieni
Do szpitala przywożeni są nie tylko mieszkańcy powiatu chrzanowskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 do 23 listopada w szpitalu zmarło 209 osób. Z tego przyczyną zgonu 44 pacjentów był COVID-19. W tym 14 osób to mieszkańcy powiatu chrzanowskiego. Reszta to mieszkańcy innych rejonów. Wśród tych 44 zmarłych na COVID-19 16 osób (36 procent) było zaszczepionych. Takie dane podała na wtorkowym posiedzeniu komisji zdrowia rady powiatu chrzanowskiego wicedyrektor szpitala lek. med. Izabela Kiełbalska.

Dodała, że generalnie wśród zmarłych zakażonych koronawirusem niemal wszyscy mieli choroby współistniejące (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie). Najmłodszy pacjent zmarły w listopadzie był w wieku 41 lat i cierpiał na cukrzycę.

- Świat medyczny obiecywał ludziom, że jak się zaszczepią, to nawet mając choroby współistniejące będą umierać na COVID-19 rzadziej albo wcale. Niestety tak nie jest - mówiła wicedyrektor.

Pracujący w chrzanowskim szpitalu członek komisji lek. med. Andrzej Zieliński przekonywał, że wariant delta koronawirusa jest bardziej zjadliwy i często chorzy trafiają do szpitala w mocno zaawansowanym stanie choroby. Mimo wszystko zachęcał do szczepień, bo wtedy jest szansa na znacznie lżejszy jej przebieg.

Ministerstwo Zdrowia ostatnie dane na temat liczby zakażeń koronawirusem wśród osób zaszczepionych podało 19 listopada.  Wtedy ukazała się informacja, że od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 8,6 procent wszystkich zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni.

Resort zdrowia w tym samym dniu podał ponadto, że od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 44 347 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosiła 1 996. Stanowi to 4,5 procent.