Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wzrosną rachunki za prąd. Są już wnioski dostawców. Mają być rekompensaty dla gospodarstw domowych

04.11.2021 15:00 | 17 komentarzy | 5 822 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Firmy energetyczny - jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki - wystąpiły już w tej sprawie.
17
Wzrosną rachunki za prąd. Są już wnioski dostawców. Mają być rekompensaty dla gospodarstw domowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W rozmowie w portalem wnp.pl prezes URE Rafał Gawin ocenia, że ceny energii na 2022 rok wzrosną.

A eksperci Businessinsider wyliczają, że, aby dostosować się do sytuacji rynkowej, wspomniane firmy powinny podnieść taryfy o około połowę, co może oznaczać wzrost rachunków nawet 20-25 proc. Podobne wyliczenia przedstawiają analitycy giełdowi cytowani przez Rzeczpospolitą czy Parkiet.

Do urzędu wpłynęły wnioski od 9 największych firm energetycznych w Polsce, wśród nich jest wniosek Taurnu. O zmianie taryf i ewentualnych podwyżkach powinniśmy się dowiedzieć pod koniec tego roku.

Jak podała PAP, we wtorek (2 listopada) wiceminister finansów poinformował, że jest już gotowy projekt rekompensat dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. W obecnej wersji dotyczy on około 1 mln gospodarstw domowych a koszt to ok. 1,5 mld zł. "Jednak premier ostatnio powiedział, że ta kwota pomocy wzrośnie do 3 mld zł. Chcielibyśmy rozszerzyć krąg osób, które uzyskają pomoc. To będzie bon energetyczny, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny. Nie będziemy wiązać Polaków celem, na jaki mają przeznaczyć te środki, tylko przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć" - powiedział wiceminister. Wyjaśnił, że kwota wsparcia będzie wpłacana co miesiąc, jej wysokość będzie zależeć od wielkości gospodarstwa domowego.

Zgodnie z przedstawionym wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektem noweli Prawa energetycznego, rozszerzona miałaby być grupa uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego (założono kryterium dochodowe 1563 zł w gospodarstwie 1-osobowym i 1115 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym). Według założeń dopłaty mają się wahać od 324 zł do 876 zł w okresie rocznym.