Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Trzy kopalnie Taurona, w tym ZG Janina, przejmie państwo. Padł termin

15.09.2021 20:40 | 45 komentarzy | 16 282 odsłon | Marek Oratowski
Ministerstwo Aktywów Państwowych i Tauron podpisały list intencyjny w sprawie nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki Tauron Wydobycie, do której należy także ZG Janina.
45
Trzy kopalnie Taurona, w tym ZG Janina,  przejmie państwo. Padł termin
W skład Taurona Wydobycie wchodziły od 20 lat trzy kopalnie, fot. materiały prasowe Grupy Tauron
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od dłuższego czasu była mowa o tym, że energetyczna spółka zamierza wydzielić aktywa wydobywcze. Przejęcie przez Skarb Państwa akcji i udziałów w trzech górniczych firmach - Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj to element porządkowania struktury właścicielskiej górnictwa węgla kamiennego.

Zgodnie z wypracowanymi warunkami umowy społecznej dla górnictwa, kopalnie mają zostać objęte mechanizmem finansowania, do czasu ich stopniowego wygaszania. Do 2040 rok ma funkcjonować ZG Brzeszcze, a do 2049 roku ZG Janina i ZG Sobieski.

Jak podała w środowym komunikacie Grupa Tauron, list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki Tauron Wydobycie oznacza dla Grupy rozpoczęcie formalnych przygotowań do wydzielenia aktywów wydobywczych, z perspektywą do końca tego roku.

"Z uwagi na ponad 20-letni okres działania aktywów górniczych w ramach Grupy, przeprowadzenie efektywnej dezintegracji struktur i powiązań biznesowych wymaga określenia nowego modelu biznesowego spółki wydobywczej oraz przyjęcia okresu przejściowego, w którym nastąpi oddzielenie" - czytamy w środowym komunikacie Taurona.

Ponad 70 procent węgla produkowanego w kopalniach spółki Tauron Wydobycie trafia do elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron. Obecnie firma ma największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

- Tak jak teraz naszym właścicielem jest Tauron, a pośrednio Skarb Państwa, po tych zmianach zniknie pośrednik w postaci spółki. Reforma idzie w takim kierunku, bo Tauron przyjął strategię czystych technologii - zapowiadał dwa tygodnie temu na zebraniu sołeckim w Żarkach Marcin Nastawny, dyrektor ds. pracy ZG Janina.

Jak widać, powoli te zapowiedzi stają się faktem.