Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Chrzanowskie liceum uczy języka niemieckiego na najwyższym poziomie

15.02.2021 11:20 | 0 komentarzy | 2 125 odsłony | Marek Oratowski
I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie to jedyna szkoła ponadpodstawowa w powiecie chrzanowskim, której Niemcy przyznali certyfikat Deutsches Sprachdiplom na realizowanie zajęć i przeprowadzenie egzaminu DSD II.
0
Chrzanowskie liceum uczy języka niemieckiego na najwyższym poziomie
fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Program DSD II jest wizytówką naszej placówki i powodem do dumy - mówi Bożena Bierca, dyrektor I LO w Chrzanowie.

Szkoła uczestniczy w nim od 2012 roku. Pierwsza grupa przystąpiła do egzaminu w 2015 roku. Do dnia dzisiejszego 102 uczniów I LO zdało egzamin i uzyskało certyfikat z rąk Konsula Generalnego Niemiec.
Obecnie w szkole funkcjonują cztery grupy DSD II: jedna na poziomie klas trzecich (16 uczniów), dwie na poziomie klas drugich (23 uczniów po szkole podstawowej i 22 uczniów po gimnazjum) i jedna na poziomie klas pierwszych (22 uczniów). Zarząd Powiatu Chrzanowskiego wyraził zgodę na kontynuację nauki w roku szkolnym 2021/2022 dla obecnych klas pierwszych i drugich oraz na wprowadzenie dodatkowej godziny nauki niemieckiego dla każdej grupy.

- Uczniowie z grup DSD II muszą mieć po sześć godzin języka niemieckiego tygodniowo, by móc zrealizować cały program nauczania i zostać dopuszczonym do egzaminu przez stronę niemiecką - wyjaśnia Bożena Bierca.
Języka niemieckiego uczą wykwalifikowani nauczyciele, przeszkoleni w Niemczech. Uczniowie mają również zajęcia z niemieckim lektorem.

- Mamy także szkolną wymianę młodzieży ze szkołą partnerską w Brilon (Nadrenia Północna Westfalia), a uczniowie wspólnie biorą udział w międzynarodowych projektach dofinansowanych m. in. przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży - dodaje Bożena Bierca.

DSD II to najwyższy poziom egzaminu Republiki Federalnej Niemiec możliwy do osiągnięcia przez uczniów poza granicami Niemiec. Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów. Egzamin w części pisemnej i ustnej jest przeprowadzany na terenie szkoły przez nauczycieli z Niemiec i sprawdzany poza granicami kraju - jest finansowany przez Republikę Federalną Niemiec.

Ponadto trzech uczniów I LO otrzymało miesięczne stypendium w Niemczech, którego organizatorem jest PAD (organ Ministerstwa Stałej Konferencji Ministrów Kultury Republiki Federalnej Niemiec). Dyplom DSD II jest świadectwem znajomości języka niemieckiego, niezbędnym dla podjęcia studiów wyższych w Niemczech. Z egzaminem DSD II i polską maturą można podjąć studia na każdym kierunku w Niemczech.  Dyplom może być również przydatny dla studentów polskich uczelni, którzy będą chcieli  i mieli możliwość wyjechać na stypendium do Niemiec. Absolwent DSD II zwiększa swoje szanse na zatrudnienie na polskim i europejskim rynku pracy.