Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Polskie MSZ odradza wyjazdy do Chorwacji. To smutne...

26.08.2020 07:10 | 2 komentarze | 6 349 odsłon | Alicja Molenda

W 2019 roku padł rekord. Chorwacja była celem urlopowych wyjazdów miliona Polaków. 24 sierpnia 2020 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło przed wyjazdani do tej naszej turystycznej mekki.

2
Polskie MSZ odradza wyjazdy do Chorwacji. To smutne...
Split. Fot. marijana1 z pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polacy kochają Chorwację. W czerwcu tego roku wypoczywało tam jednak tylko 30 tys. naszych rodaków. Ruszyli nad Adriatyk dopiero w lipcu i sierpniu. Pewnie wielu z nas miało lub ma znajomych, którzy nie odmówili sobie nawet w czasie pandemii wyjadu na wakacje do tego pięknego kraju. Może ktoś tam się nawet wybiera? Z relacji  stałych bywalców wynika jednak, że na Chorwacji jest w tym roku pustawo, choć tamtejsza prasa pisze, że i tak Polacy uratowali sezon turystyczny na wybrzeżu.

Tymczasem polskie służby dyplomatyczne wydały następujący komunikat:

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń. Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową - czytamy w komunikacie.

W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym promach i taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. pocztach, bankach, kantorach, dworcach),  punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych (dot. personelu). Wprowadzono ograniczenie godzin pracy obiektów gastronomicznych i rozrywkowych – wszystkie mają obowiązek zamknięcia najpóźniej o północy. Ponadto  obiekty gastronomiczne i rozrywkowe  mogą prowadzić obsługę klienta wyłącznie na wolnym powietrzu (w ogródkach i na tarasach obiektów). Wprowadzono ograniczenie liczby gości na weselach, pogrzebach oraz imprezach prywatnych organizowanych w obiektach publicznych.    Władze apelują o zachowanie dystansu 1,5 m. W poszczególnych rejonach o najwyższym natężeniu zarażeń możliwe jest wprowadzanie czasowych obostrzeń o charakterze lokalnym.

Szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania   znajdują się na stronie internetowej (https://www.gov.pl/web/chorwacja) oraz profilu facebook (https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb) placówki. Aktualne dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji można znaleźć na stronie: https://www.koronavirus.hr/en oraz  https://civilna-zastita.gov.hr/.


Czytaj również