Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

15 lat temu zmarł Jan Paweł II

02.04.2020 11:00 | 6 komentarzy | 2 398 odsłony | Marek Oratowski

Dziś mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Papież, obecnie święty, zapisał się wyjątkowo w historii Kościoła, świata i Polski.

6
15 lat temu zmarł Jan Paweł II
Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odbył 104 podróże zagraniczne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pochodzący z Wadowic metropolita krakowski Karol Wojtyła 16 października 1978 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II. W czasie swej ponad 26-letniej posługi odbył 104 podróże zagraniczne. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Pamiętacie emocje, które towarzyszyły odejściu papieża Polaka?

W związku z rocznicą w Archidiecezji Krakowskiej planowanych jest kilka wydarzeń. Księżą zachęcają, by w czwartek wierni zjednoczyli się wokół osoby i myśli papieża Polaka np. poprzez odszukanie papieskich tekstów, ich lekturę i rozważanie na ich temat w gronie rodzinnym. Ważna będzie w tym dniu także wspólna modlitwa - np. Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15 w łączności z sanktuarium łagiewnickim.

O godz. 21 w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich mszę św. odprawi abp Marek Jędraszewski, jednocząc się z wszystkimi, którzy tradycyjnie 2 kwietnia przybywali pod „okno papieskie" przy Franciszkańskiej 3. Po Eucharystii arcybiskup odmówi Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego 17 sierpnia 2002 r. krakowskich Łagiewnikach dokonał Ojciec Święty.
O duchową łączność w tym dniu apeluje także kard. Stanisław Dziwisz. Zachęca, aby o godz. 21.37 zapalić w naszych oknach świece i za wstawiennictwem św. Jana Pawła II modlić się o ustanie pandemii koronawirusa.

W związku z rocznicą śmierci św. Jana Pawła II krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego przygotował specjalny materiał dokumentalny przypominający osobę Ojca Świętego. Na stronie www.idmjp2.pl będzie można zobaczyć m.in. film biograficzny „Karol Wojtyła - Jan Paweł II", archiwalne nagrania spotkań papieża z rodakami pod „oknem papieskim" przy Franciszkańskiej 3 czy wysłuchać nagrań listów od wiernych kierowanych do Ojca Świętego już po jego śmierci.

Także w kościołach ziemi chrzanowskiej podczas czwartkowych mszy świętych i nabożeństw rózańcowych wierni będa wzywali orędownictwa Jana Pawła II.