Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Radni przez koronawirusa mogą głosować w domach

30.03.2020 15:00 | 2 komentarze | 2 155 odsłony | Marek Oratowski

Lokalni samorządowcy myślą o przeprowadzeniu sesji w sposób zdalny. Pierwsze takie obrady planuje gmina Chrzanów.

2
Radni przez koronawirusa mogą głosować w domach
Powiatowi radni mieli się spotkać na sesji w starostwie 31 marca. Obrady zostały odwołane
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Regulacja, która w czwartek 26 marca została przyjęta przez rząd, przewiduje możliwość zdalnego obradowania i podejmowania rozstrzygnięć przez kolegialne organy w jednostkach samorządu terytorialnego (rady, sejmiki i zarządy). Zgodnie z projektem, zdalny tryb obradowania będzie mógł być prowadzony z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość oraz korespondencyjnie. Będzie go można stosować także w komisjach rady lub sejmiku. Projekt trafił już do parlamentu.

Na ziemi chrzanowskiej na razie nie ma posiedzeń rad. Na przykład odwołana została sesja rady powiatu chrzanowskiego, planowana na 31 marca. Możliwość zdalnego obradowania to na pewno byłby dobry wariant, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd potrwają zapewne jeszcze dość długo. A spraw do załatwienia w formie uchwał będzie przybywało.

Taka pierwsza zdalna sesja ma odbyć się w gminie Chrzanów. Prawdopodobnie w pierwszej dekadzie kwietnia. Jak tłumaczy burmistrz Robert Maciaszek, przeprowadzone już zostały pierwsze testy.

W innych gminach i starostwie też myślą o takim rozwiązaniu.

- Nie orientowałem się jeszcze, czy wszyscy radni mają internet. Bo służbowe tablety dostali - tłumaczy  przewodniczący rady powiatu chrzanowskiego Włodzimierz Korczyński.

- Musielibyśmy kupić chyba każdemu radnemu tablet. Bo nie każdy ma pewnie w domu komputer z kamerką. Na razie nie musimy mieć sesji, ale przeprowadzenie jej zdalnie byłoby jakimś rozwiązaniem - podkreśla Jacek Latko, burmistrz Libiąża.