Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Pytania o kwarantannę. Kiedy przechodzi się ją w domu, gdzie zgłaszać jej złamanie

28.03.2020 18:46 | 0 komentarzy | 2 371 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Dlaczego osoba zakażona koronawirusem przechodzi kwarantannę w domu, a nie w szpitalu? Gdzie zgłaszać przypadki złamania zasad kwarantanny przez osoby ją przechodzące? To najczęstsze pytania, które ostatnio zadają nasi czytelnicy.

0
Pytania o kwarantannę. Kiedy przechodzi się ją w domu, gdzie zgłaszać jej złamanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: izolacja domowa jest stosowana u pacjentów, którzy mają dodatni wynik badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 i nie mają objawów choroby lub wykazują łagodne, umiarkowane jej objawy np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie. Takie są zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeśli jednak nastąpi pogorszenie stanu zdrowia, wtedy należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia, informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych. Kiedy to zrobić? Gdy wystąpi:

  • uporczywa gorączka powyżej 39 stopni
  • duszność
  • bóle w klatce piersiowej
  • krwawienia z nosa
  • wybroczyny na skórze.

Kolejne pytanie - gdzie zgłaszać przypadki złamania kwarantanny domowej, czyli innymi słowy - izolacji osoby, mogącej być nosicielem wirusa?

- Najlepiej na policję. Funkcjonariusze dysponują listą osób w kwarantannie - mówi Dominika Łatak-Glonek, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Te informację potwierdza rzecznik chrzanowskiej policji Iwona Szelichiewicz.
- W takich sytuacjach należy dzwonić na nr 112 - informuje.

Rzecznik przypomina, że policjanci raz na dobę sprawdzają, czy osoby poddane kwarantannie pozostają w domowej izolacji. Może się jednak zdarzyć, że policja odwiedzi częściej osobę w kwarantannie, np. gdy otrzyma sygnał, że mogło dojść do złamania jej zasad. Przypomnijmy, że za złamanie kwarantanny grozi do 30 tys. zł kary.