Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Kiedy odbędą się pierwsze komunie?

28.03.2020 13:30 | 0 komentarzy | 19 334 odsłon | Michał Koryczan

Kuria Metropolitalna w Krakowie wydała w sobotę komunikat w sprawie uroczystości zaplanowanych na kwiecień i maj.

0
Kiedy odbędą się pierwsze komunie?
Fot. Agnieszka Filipowicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ks. dr Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie poinformował, że uroczystości pierwszej komunii świętej, a także rocznic pierwszej komunii i bierzmowania, które są zaplanowane na kwiecień i maj, będą się mogły odbyć dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii.

- Ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na organizację tego typu uroczystości do momentu odwołania stanu epidemii i przywrócenia swobody organizacji wydarzeń zbiorowych przy zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i osobom starszym z rodziny, które są narażone na infekcje wirusowe - informuje ks. dr Andrzej Kielian.

Jak zaznacza, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że terminy uroczystości przewidziane na pierwszą połowę maja powinny być przesunięte o co najmniej kilka tygodni. W przypadku terminów późniejszych, jest za wcześnie na udzielenie konkretnej i wiążącej odpowiedzi.

Proboszczowie, w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, mogą wyznaczyć inną datę uroczystości, biorąc jednak pod uwagę opinie rodziców i rozwój sytuacji epidemicznej w kraju oraz zarządzenia władz państwowych.