Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kto złamie kwarantannę, ten słono zapłaci

21.03.2020 10:00 | 1 komentarz | 3 727 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Z 5 do 30 tys. zł wzrosła kara za złamanie kwarantanny. Tę informację przekazał wczoraj wieczorem premier Mateusz Morawiecki. Przypominamy, na czym polega kwarantanna.

1
Kto złamie kwarantannę, ten słono zapłaci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co oznacza kwarantanna domowa?
To nic innego, jak po prostu środek zapobiegawczy, który ma na celu zatrzymanie rozprzestrzenianie się niebezpiecznych patogenów. Szczególne wskazania do kwarantanny domowej pojawiają się w sytuacjach epidemiologicznych. Odgórne zalecenia do pozostania w domu pojawiły się w sytuacji ryzyka zarażenia koronawirusem. W przypadku tego wirusa kwarantanna wynosi  14 dni. W tym czasie należy ograniczyć wychodzenie z domu i unikać kontaktów z innymi osobami, również rodziną. Kwarantanna umożliwia monitorowanie stanu zdrowia w czasie potrzebnym na wylęganie się potencjalnego wirusa. W razie pojawienia się w tym czasie objawów, sygnalizujących rozwijanie się choroby, należy skontaktować się ze specjalistą chorób zakaźnych i poddać badaniu. Eksperci wskazują, że w przypadku koronawirusa objawy choroby najczęściej dają o sobie znać w pierwszych pięciu dniach.

Co to jest kwarantanna zbiorowa?
Podstawową kwarantanną jest kwarantanna domowa. Jednak służby są przygotowane także na organizację kwarantanny zbiorowej w sytuacjach, gdy nie ma możliwości odbywania jej w domu. Mogą  być do niej kierowane osoby, który miały kontakt z pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, ale nie chcą lub nie mogą przebywać w domach, aby nie zarazić najbliższej rodziny. Miejsca przeznaczone na ten cel wyznaczają powiaty. W przypadku ziemi chrzanowskiej jest to sala gimnastyczna Zespołu Szkół Usługowo-Technicznych w Trzebini, ośrodek OHP w Górce oraz internat SOSW w Chrzanowie.

Czym różni się od kwarantanny nadzór epidemiologiczny?
Nadzorem epidemiologicznym objęte są osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie. Należy też ograniczyć spotkania, w miarę możliwości pozostać w domu i przejść na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.