Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Tak wygląda stadion Fabloku (ZDJĘCIA)

15.02.2020 16:00 | 13 komentarzy | 8 152 odsłon | Marek Oratowski

Obiekt będący kiedyś dumą sportową Chrzanowa popada od lat w ruinę. Próby jego przejęcia przez gminę nie powiodły się.

13
Tak wygląda stadion Fabloku (ZDJĘCIA)
Tak wygląda dawna trybuna i płyta boiska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prace przy budowie stadionu rozpoczęły się rok po utworzeniu Towarzystwa Sportowego Fablok. Członkowie klubu zbudowali boisko piłkarskie i lekkoatletyczne. Ułożyli też podkład pod tor kolarski o nawierzchni żużlowej. Inauguracyjny mecz jesienią 1927 roku Fablok wygrał 6-1 z Trzebinią. Oficjalne oddanie boiska nastąpiło rok później.

Stadion był areną wielu ciekawych meczów oraz wielu imprez (m.in. spartakiad zakładowych). W 1939 roku drużyna Fabloku walczyła o awans do pierwszej ligi państwowej. A czołowy piłkarz chrzanowskiej drużyny Paweł Cyganek wystąpił z orzełkiem na piersi w meczu z Węgrami.

Wojna zniweczyła sportowe plany. Po okupacji udało się reaktywować działalność klubu. Kibice przychodzący na mecze na stadion przy ulicy Fabrycznej doczekali się trzeciej ligi, do której zawodnicy awansowali w latach 1971 i i 1997. TS Fablok zlikwidowano w 1999 roku. Sukcesorem TS-u został Chrzanowski Klub Piłkarski, a przez pewien czas Klub Piłkarski Chrzanów. Wtedy stadion znalazł się w prywatnych rękach. Od kilku lat obiekt nie jest już areną piłkarskich spotkań. Gracze MKS Fablok występują w Kościelcu.

Stadion w Fabloku zarasta. Próby negocjacji między właścicielem w burmistrzem w kwestii wymiany stadionu za nieruchomość gminną nie przyniosły rezultatu. Zobaczcie, jak stadion wygląda obecnie.