Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Dorywcza praca dla studentów w Krakowie - jak szukać ofert?

25.07.2019 13:47 | 0 komentarzy | 3 415 odsłony | red

Materiał promocyjny

Kraków od lat jest jednym z miast chętnie wybieranych przez młodych ludzi, którzy chcą podjąć studia. Znajduje się tu wiele cieszących się renomą i uznaniem uczelni przyciągających do miasta każdego roku tysiące młodych ludzi. W jaki sposób znaleźć dorywczą pracę w Krakowie?

0
Dorywcza praca dla studentów w Krakowie - jak szukać ofert?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Krakowie, podobnie jak w całym naszym kraju, mamy do czynienia ze stosunkowo dużą ilością ogłoszeń dotyczących pracy stałej, jak i dorywczej. Ta druga jest dla wielu studentów szczególnie atrakcyjna, gdyż pozwala pogodzić obowiązki na uczelni z możliwością zarobkowania. Dlatego warto wiedzieć jak szukać pracy dorywczej, żeby ją znaleźć.

Praca w Krakowie w liczbach

Sytuacja krakowskiego rynku pracy poprawia się z roku na rok. Jak wynika z danych opublikowanych przez Krakowski Urząd Statystyczny w 2019 roku, stopa bezrobocia spadła do 2,3%. Spadkowi liczby osób bezrobotnych towarzyszy wzrost w zakresie wysokości płacy – średnie zarobki w mieście w sektorze przedsiębiorstw wynoszą 5669,35 zł brutto (https://krakow.stat.gov.pl/). Chcesz wiedzieć, jak rozkręcić karierę w Krakowie? Aplikuj.pl podpowiada.

Pośrednicy

Jedną z najbezpieczniejszych form poszukiwania dorywczego zajęcia jest skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy tymczasowej. Jakie są zalety takiego wyboru? Za podstawową uznać należy większą pewność otrzymania w ustalonym terminie zapłaty za wykonaną pracę. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie agencje rekrutacyjne są rzeczywistym pracodawcą i to na nich spoczywa obowiązek wypłaty wynagrodzenia. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy agencja trafi na nieuczciwego pracodawcę, pracownik nie musi się obawiać, że pensja nie zostanie mu wypłacona. W większości przypadków agencje pobierają za proces rekrutacji prowizje od wynajmujących je firm. Wadą tej formy szukania źródła zarobku jest to, że stawki oferowane pracownikom mogą być niezbyt wysokie, choć nie jest to reguła, zwłaszcza, że zgodnie z regulacjami prawnymi pracownik tymczasowy nie może być zostać opłacany gorzej niż osoby zatrudnione na stałe w danej organizacji.

Ogłoszenia internetowe

Do cieszących się dużą popularnością form poszukiwania pracy tymczasowej zaliczyć należy prężnie działające lokalne portale ogłoszeniowe, na których pracodawcy zamieszczają informacje o wakatach (np. krakusik.pl). Pomoc w znalezieniu zatrudnienia oferuje także portal Aplikuj.pl, funkcjonujący od jakiegoś czasu na krakowskim rynku. Nie tylko znajdziemy tam ogłoszenia o pracy dorywczej, ale także będziemy mogli za jego pośrednictwem łatwo złożyć swoją aplikację. Za pomocą Internetu możemy dołączyć także do grup w kanałach social media, które zamieszczają ogłoszenia. Coraz częściej bowiem portale społecznościowe (m.in. Facebook i Linkedin) wykorzystywane są przez pracodawców do znalezienia pracowników stałych lub tymczasowych.

Szukaj na uczelni

Same uczelnie także dają studentom szanse na znalezienie ciekawych ogłoszeń dotyczących pracy dodatkowej. Jest to możliwe dzięki współpracy szkół wyższych z firmami działającymi w różnych branżach. Przedsiębiorstwa te poszukują nie tylko absolwentów, ale także osób jeszcze studiujących, dając im możliwość dorobienia oraz zdobycia cennego doświadczenia i szeregu kompetencji. Dobrą formą jest również uczestnictwo w targach pracy, wydarzeniach branżowych i konferencjach, które pozwolą zawrzeć znajomości w branży.

Możliwości poszukiwania zatrudnienia jest wiele. Wystarczy wybrać tę, która odpowiada nam najbardziej.

 

Materiał promocyjny