Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Ekstremalna Droga Krzyżowa – podejmij wyzwanie

24.03.2019 08:00 | 3 komentarze | 6 177 odsłon | Marek Oratowski

Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Co roku w tej nocnej wędrówce z religijnym przesłaniem uczestniczy coraz więcej osób.

3
Ekstremalna Droga Krzyżowa – podejmij wyzwanie
EDK odbywa się w nocy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

EDK to droga krzyżowa w terenie. Średnio uczestnicy pokonują ok. 40 km poza głównymi drogami. Idą w nocy w skupieniu lub niewielkich grupach. W ubiegłym roku wyzwanie podjęło około 100 tysięcy osób (dla porównania - w 2017 r. było ich połowę mniej). W tej grupie są też mieszkańcy ziemi chrzanowskiej. Mają do wyboru wiele tras. Początek wiekszości z nich 12 kwietnia.

Z Alwerni do Kalwarii Zebrzydowskiej prowadzą dwie trasy. Uczestnicy, którzy wybiorą tę czerwoną, będą mieli do pokonania 44 km. Pójdą m.in. przez Kamień, Łączany i Stanisław Górny. Trochę bardziej płaska jest trasa żółta, licząca 37 km. Początek obu tras po mszy świętej odprawionej w klasztorze w Alwerni 12 kwietnia o godz. 20.

Trasa Miłosierdzia Bożego rozpoczyna się w Chełmku, a kończy w Czernej. Do pokonania jest 42 km. Uczestnicy idą m.in. przez Chrzanów, Młoszową, Psary i Nową Górę. Z Chełmka można też dojść do Kalwarii Zebrzydowskiej trasą św. Jana Pawła II. Z Chełmka obie grupy wyjdą nie 12, a 5 kwietnia po mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego (rozpocznie się o godz. 18)

Trzy trasy wytyczone zostały z Krzeszowic. Żółta prowadzi do Kalwarii i liczy 42 km. Do wyboru sa też dwie pętle wokół Krzeszowic. Dłuższa ma 30 km, krótsza 20 km. Wszyscy uczestnicy z Krzeszowic wyruszą 12 kwietnia po mszy świętej o godz. 19.30, odprawionej w kościele św. Marcina.

Z Libiąża można wybrać cztery trasy. Trzy prowadzą do Czernej. Trasa św. Józefa i Przemienienia liczą po 41 km, a św. Barbary 42 km. W tym roku z Libiąża można też wybrać się do Kalwarii Zebrzydowskiej trasą mającą upamiętnić zamordowaną wolontariuszkę Helenę Kmieć. Ma liczyć aż 59 km (suma podejść to 1000 m). Wszyscy libiąscy pielgrzymi wyjdą po mszy świętej, która 12 kwietnia zostanie odprawiona o godz. 19 w kościele Przemienienia Pańskiego.

Zapisać na którąś z tras można się tutaj.

Kolejny już rok organizowana jest też trasa na wzór EDK, prowadząca z Płok do Czernej i z powrotem. Różni się tym, że wszyscy uczestnicy idą razem w towarzystwie księdza.
- W piątek 12 kwietnia rozpoczniemy w kościele w Płokach mszą świętą o godz. 20.30. Pójdziemy przez Galman, Ostrężnicę i Nową Górę, Głównie polami i lasami. Wrócimy przez Paryż. W obie strony pokonamy 21 km. Nie trzeba się zapisywać. W ubiegłym roku mieliśmy 74 uczestników. - mówi organizator Artur Malczyk.