Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Od marca elektroniczne dowody osobiste

03.01.2019 16:43 | 1 komentarz | 6 646 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Pierwsze e-dowody pojawią się 4 marca. Niedawno z wytwórni papierów wartościowych do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji trafiło sto tysięcy blankietów, które posłużą do personalizacji e-dowodów.

1
Od marca elektroniczne dowody osobiste
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z pojawieniem się e-dowodów procedura wydawania tego dokumentu nie zmieni się. W dalszym ciągu wyrobienie go będzie możliwe przez internet, w urzędzie lub w wyjątkowych przypadkach - poza urzędem.

Gdy e-dowody pojawią się w obiegu, nie będzie konieczności wymiany starych dokumentów. Te ostatnie zachowają ważność. Proces wymiany zostanie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz każdego będzie się jednak znajdował chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Chip będzie bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie włożeniu do czytnika. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.