Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Burmistrz chce konstultacji społecznych w sprawie strefy płatnego parkowania

10.06.2015 12:44 | 11 komentarzy | 4 020 odsłony | Eliza Jarguz-Banasik

Nie referendum i nie ankiety, ale głosowanie podczas zebrań osiedlowych i sołeckich może zdecydować o tym, czy za parkowanie w Chrzanowie trzeba będzie płacić.

11
Burmistrz chce konstultacji społecznych w sprawie strefy płatnego parkowania
Dziś za postój na alei Henryka trzeba płacić
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na czerwcową sesję burmistrz Marek Niechwiej zamierza skierować projekt uchwały w tej sprawie. Chce, by mieszkańcy jednoznacznie się wypowiedzieli, czy są za utrzymaniem strefy, czy za jej likwidacją. Zdecyduje głos większości.

- Mamy dziesięć osiedli i sześć sołectw. Zorganizujemy w sumie szesnaście spotkań, w których każdy będzie mógł wziąć udział. Mieszkańcy w głosowaniu wypowiedzą się, czy są za strefą czy przeciwko strefie. Uważam, że da się te konsultacje przeprowadzić, jeżeli tylko rada miejska podejmie tę uchwałę - mówi burmistrz Marek Niechwiej.

Jeżeli większość głosów będzie na „nie", umowa z firmą obsługującą SPP nie zostanie rozwiązana. Burmistrz poczeka aż wygaśnie (ma to nastąpić w listopadzie 2016 r.), ale nowej nie podpisze. Jednocześnie zostanie skierowana na radę miejską uchwała o likwidacji strefy płatnego parkowania.

Gdyby jednak mieszkańcy byli za pozostawieniem strefy, przed podpisaniem umowy na kolejne lata jej warunki będzie można renegocjować. Chodzi przykładowo o wydłużenie bezpłatnego postoju do pół godziny, a może nawet godziny.

- W takiej sytuacji, przed ewentualnym podpisaniem kolejnej umowy, będę weryfikował dotychczasowe istotne warunki zamówienia . Najważniejsza jest dla mnie wola mieszkańców, których zapytam o decyzję. Zmierzam w kierunku likwidacji strefy płatnego parkowania chyba, że sami mieszkańcy zadecydują inaczej - zapowiada burmistrz.

- Słyszałem o tym projekcie uchwały, ale na razie go nie otrzymałem. Trudno mi więc cokolwiek na ten temat powiedzieć. Dopiero po zapoznaniu się z projektem, będę mógł wyrazić opinię - mówi Krzysztof Zubik, przewodniczący Rady Miejskiej Chrzanowa.

W podobnym tonie wypowiadają się radni. Tłumaczą, że do tej pory burmistrz miał różne pomysły związane z likwidacją strefy. Mówił o referendum, potem o roznoszeniu ankiet do domów. Nic z tego nie wyszło.

Najnowszy pomysł też rodzi pewne obawy. Nie chodzi o same konstulacje, ale sposób ich przeprowadzenia. Na zebraniach osiedlowych i sołeckich frekwencja jest często niska.