Ostatnia wizyta: Obecny czas: 27.4.2024 14:21


Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Regulamin forum


Kliknij tutaj, aby zobaczyć regulamin forum



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 275 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 10.3.2010 22:13 
Dziękuję za informację dot. wyniku meczu. Czyli "kawalerowie" wygrali. Co świadczy o nienajlepszej kondycji "żonatych". Pewnie są pod pantoflem.

Ten już archiwalny plakat wzmógł moją dalszą ciekawość. Jak i pan sołtys i radny w jednej osobie. Macie Stwarzyszenie o kilkuletniej tradycji i go nie doceniacie.
Pozwoliłem sobie być dociekliwym, sięgnąlem po bliższe dane nt. SRWP.
Oto one: Nazwa organizacji: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Psary
Data powstania organizacji: 12.07.2005r.

Zakres działalności i doświadczenie organizacji:
- wspieranie wszechstronnego rozwoju oświatowego, kulturalnego i gospodarczego wsi Psary,
- wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego ,
- prowadzenie szkół, w tym szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych jak i oddziałów zerowych i przedszkolnych,
- propagowanie aktywności społecznej w szczególności w dziedzinach kultury, edukacji, oświaty oraz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- prowadzenie niepublicznych jednostek ochrony zdrowia,
- działalność na rzecz bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciw pożarowej,
- rozwijanie lokalnej aktywności gospodarczej i promowanie przedsiębiorczości,
- wspieranie i współpraca z instytucjami pożytku publicznego.

Osiągnięcia w działalności z ostatniego roku:
1. Organizacja Pikniku Rodzinnego dla mieszkańców sołectwa.
2. Organizacja Mikołajek dla dzieci z Psar.
3. Współpraca z Radą Sołecką, Wiejskim Domem Kultury


Jako, ze SRWP współpracuje z radą sołecką (w domyśle: z sołtysem i radnym), zaintrygował mnie ten zakres działalności. Nawet sama Trzebinia takiego zakresu jeszcze się nie dopracowała. Szczególnie to "wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego". Nie jest to slogan, bo nawet tę "demokrację" przecież pozwano przed oblicze Temidy.
Jeżeli chodzi o osiągnięcia SRWP, to jest tak - jak przedstawiła Aletheia. Czyli zgodnie z prawdą.

Moje pytanie: czy tym SRWP dyryguje pan sołtys/radny? W imię jakiej "demokracji"?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 12.3.2010 19:36 

Dołączenie: 8.1.2009 19:53
Posty: 48
W darze dla sołtysa i radnego (z okazji wczorajszego dnia sołtysa), aby sobie poczytał i posłuchał.


http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/spoleczne/burmistrz-przegrywa-w-sadzie-z-portalem


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 12.3.2010 21:41 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Druidzie. Sołtys/radny/wiceprzewodniczący RM (zwany dalej sołtysem) nie jest człowiekiem muzykalnym (na piknikach rodzinnych nie grają nawet country), więc trudno orzec czy dyryguje. Batutą chyba nie włada zbyt sprawnie. Bardzo nie lubi też, gdy mówi się o SRWP, że to "jego Stowarzyszenie" – wówczas krzyczy i trzeba go potem przepraszać w lokalnej prasie. Załóżmy więc, że SRWP nie jest jego. Ale…

Mimo, że Stowarzyszenie ma swojego prezesa :what: , nic przecież nie dzieje się w nim bez woli omnipotentis sołtysa. Pewnie jest to spowodowane zależnością od funduszu sołeckiego, który jak widzimy pokrywa koszty dwóch wspomnianych wydarzeń kulturalnych. Współpraca SRWP z radą sołecką jest więc modelowa i zasłużyła na miano "osiągnięcia roku" (podobnie jak piknik i mikołajki). Zresztą sołtys od lat lansuje tezę, że zjednoczenie funkcji radnego i sołtysa w jednej osobie to najlepsze rozwiązanie dla wsi. Oczywiście teza ta ma u nas wielu przeciwników, ale w tutejszej demokracji (?) wygrywa model: szampon z odżywką.

Zakres działalności Stowarzyszenia rzeczywiście zadziwia. Gdy zestawi się go z czasem powstania SRWP brzmi on jak samospełniające się proroctwo (ładny eufemizm). Punkt po punkcie. Dziwi mnie tylko, że w osiągnięciach za zeszły rok nie znalazły się szczegóły z realizacji postulatu "wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego". Zgadzam się, że to nie slogan. Z wielką powagą hasło to było wcielane w życie na sali sądowej. Z czasem stanie się bez wątpienia ważnym przyczynkiem do rozprawy „Dzieje pogardy w Psarach”, bo pogarda wobec człowieka ma u nas bogatą tradycję. Złotymi zgłoskami zapisał w niej rozdział sam omnipotens pan sołtys.

Jak na imię tej demokracji? Nie wiem. Może nazwijmy ją Wiesław. Bo czytam ostatnio przemówienia towarzysza Wiesława. Parafrazując jedno z takich przemówień rzec można:

"Nasza miejscowość stanęła na skraju przepaści, lecz dzięki działalności SRWP uczyniła krok naprzód".


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 12.3.2010 22:04 

Dołączenie: 11.5.2007 18:13
Posty: 660
Pochwały: 86
Powiem wam szczerze, iż zakres działalność tegoż stowarzyszenia jest imponujący! Toż to nawet Rada Europy czy MFW, nie wspominając o takich "karzełkach" jak fundacja Janiny Ochojskiej, ma zakres węższy... Należy się spodziewać chyba Nobla pokojowego... (Może zresztą ze wspomnianych instytucji zaczerpnęli nasi lokalni działacze stowarzyszenia na rzecz wszystkiego swoje cele... Internet w końcu jednak u niektórych w Psarach jest.)
Inne moje spostrzeżenie jest takie, iż na przykładzie tego ciała ładnie można pokazać i wyjaśnić wiele pojęć i haseł typu: groteska, absurd, kontrast. Wyobrażam sobie też wykorzystanie go przy słowie śmieszność...


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 13.3.2010 11:30 
Próbowałem wcześniej dociec żródła tego "zakresu" w statucie SRWP. Można domniemywać, że jest to mix splagiatowany z programów różnych towarzystw i organizacji. Także z konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a i może z Konstytucji 3 Maja. Program w statucie SRWP zaiste imponujący i bardzo ambitny - biorąc pod uwagę skalę tejże miejscowości.

Aletheio, wywołałaś demony, studiując przemówienia tow. Wiesława.
Więc racz wiedzieć, iż z bliskich Tobie miejscowości (Psary i Karniowice) pochodził główny bastion władz UB w bliskim również Tobie Krakowie. Np. pewien karniowiczanin (znam bratanka tej osoby) był szefem UB w Zakopanem. Wcześniej, tj. w październiku 1939 r. w Trzebini na plebani kościoła Św.Św. Piotra i Pawła zamordowano trzy osoby - mordercy byli z Karniowic. Po wojnie zamordowano proboszcza z Płok - także kilku "wykonawców" pochodziło z tych stron.
Dzielnych "zuchów" od UB z trzebińskich okolic wynagrodzono stosownie do ich życzeń: po śmierci "Ognia" jego ciało prawdopodobnie zakopano przy szosie krakowskiej w Dulowej . Niemały trzon obławy na "Ognia" (kilkakrotnej) stanowili funkcjonariusze UB z Karniowic i Psar oraz z Trzebini. I to oni prosili, aby znienawidzonego Kurasia zakopać w ich okolicy.

Może nie całkiem na temat, ale szanowne grono pedagogiczne powinno się dowiedzieć co nieco o niektórych byłych mieszkańcach tych wsi, którym obecnie przewodniczy pan sołtys i radny w jednej osobie. Mam na myśli "wsi", a nie byłych mieszkańców - jeżeli chodzi o przewodniczenie.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 14.3.2010 18:25 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Muszę przeprosić pana sołtysa, że chwilowo będzie nie o nim, a o fragmencie historii Psar. Taka drobna dygresja, ale jednak nie bez znaczenia.

Druidzie. Tak, z tym bastionem (czasem może i bestionem), to nie jest wielka przesada. Twój post brzmi jak zachęta do sporządzenia czegoś w rodzaju "Twarzy psarskiej bezpieki" na wzór tej krakowskiej. W publikacji "Twarze krakowskiej bezpieki" odnalazłam twarze kilku psarzan. Także trzebinian. Oni często, choć urodzili się tutaj, wyjechali z czasem do Krakowa (dodać trzeba, że nie wszyscy). Wiem, że rodziny niektórych wysoko postawionych funkcjonariuszy do dziś mieszkają w Trzebini.

W krakowskim IPN znajdują się akta osobowe funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa pochodzących z Psar. Jednego ze sztandarowych działaczy psarskich odnaleźć można pod sygnaturą: IPN Kr 0161/67 (choć bardziej podoba mi się stara sygnatura, gdyż wskazuje ona na drogę wędrówki jego akt: 5650/SB,14084/MO). W aktach ukazano cały przebieg kariery tego funkcjonariusza. Jego szybki awans rozpoczął się pod koniec maja 1946 roku. Zmarł w dość smutnych okolicznościach. W notatce można przeczytać także o tym człowieku : „w okresie VI-VII 1945 brał udział jako ochotnik w akcjach przeciwko oddziałom podziemia niepodległościowego w województwie rzeszowskim”. Prawda, że ciekawe? Podobno wielu takich "ochotników" z Psar (choć nie tylko z Psar) szło po wojnie do partyzantki. Walczyli oczywiście z podziemiem niepodległościowym. Bardzo interesująca historia.

To, co piszesz Druidzie o prawdopodobnym pochówku "Ognia" brzmi niesamowicie, choć dla mnie wiarygodnie. Pamiętam nie tak dawne poszukiwania grobu Kurasia. Do dziś nie jest wiadome, gdzie spoczywa. Ale oczywiście związki "Ognia" z Trzebinią mnie nie dziwią. W końcu z tym terenem związany był autor publikacji o Kurasiu (niestety niechlubnych publikacji – przyznaję nie czytałam). Doczekał się on nawet notatki biograficznej w Wikipedii. Jego akta znajdują się w krakowskim IPN pod sygnaturą IPN BU 0193/5272 - to wysoki rangą funkcjonariusz UB. Nie byłabym zatem szczególnie zdumiona, gdyby Ogień, choćby po śmierci, zawitał w te tereny. Choć naprawdę byłaby to REWELACJA!

Z Twarzy krakowskiej bezpieki o psarskich korzeniach mamy jeszcze funkcjonariusza, którego akta osobowe znajdują się pod sygnaturą IPN BU 0218/1510. To było moje zupełnie intuicyjne odkrycie, ale strzeliłam, jak się później okazało, w 10! To wysoki rangą funkcjonariusz, dość szybko emigrował z Psar, mieszkał w Krakowie. „Wieść gminna” w jego temacie niesie jednak sporo pozytywnych treści. Zdaje się, że miał smutny koniec życia, ale znam to jedynie z rozmów z ludźmi, nie z dokumentów.

Z Psar eksportowaliśmy także jednego funkcjonariusza na północ Polski. Tegoż akta znajdują się w gdańskim IPN pod sygnaturą IPN GD 214/2464. Tak to z tymi bastionami bywa. Bestiony często akt nie posiadają.

Jeszcze jedna rzecz o fundamentalnym znaczeniu: ksiądz Rapacz. To mega zagadnienie z historii Trzebini. Jestem przekonana, że nie zrozumie Trzebini ten, kto nie zmierzy się z tym tematem (tej jedynej mocnej tezy jaką posiadam, byłabym w stanie dość zaciekle bronić). Dla mnie to absolutnie mit założycielski powojennej historii tych terenów. Dodam, że kiepsko rozumiany i nadal źle obecny. Płoki, ul. Źródlana - miejsce wysokiego napięcia, ale i wielkiej energii.

Oczywiście pan sołtys nic z tym nie ma wspólnego i jako człowiek "z dalekiego kraju" pewnie wielu rzeczy nie wie. Dodam, że nic nie mam do ludzi z dalekiego kraju i wcale nie uważam, że każdy papież musi być Włochem. Niepodobna jednak zrozumieć Psar bez ich historii. Łatwo też popełnić kardynalne błędy, które naprawiać przyjdzie dziesiątki lat.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 14.3.2010 20:20 
Wspólnie wywołaliśmy demony. Jeszcze żywe w ludzkiej pamięci.
Oby już nigdy nie zaistnieli. Także w najnowszej historii Psar jak i okolic. Ale jakieś odium jednakże pozostalo. Panu sołtysowi/radnemu pozostaje życzyć jak najlepiej. Aby mu się już nie zdarzyło czerpać z jeszcze zalegających resztek aury martwych demonów. O ile "demon" może naprawdę być martwym.

Ku "wiecznej radości" zasłużonych funkcjonariuszy UB pochodzących z Psar, Karniowic, Trzebini, Chrzanowa oraz z Żarek, doczesne szczątki "Ognia" prawdopodobnie są zakopane w Dulowej od strony Młoszowej. Kto wie, czy nie blisko tego skrzyżowania z szosy krakowskiej na Karniowice i Pary. Były szef UB w Krakowie, pochodzący z Żarek, wiedział o miejscu "pochówku" Kurasia. Także niektórzy byli funkcjonariusze z Psar i okolic. Nic już nie powiedzą - bo nie żyją.

Jeden z morderców księdza Rapacza miał niesławną śmierć. Utonął po pijanemu w dole po gaszonym wapnie na prywatnej posesji w Sierszy. Nie znam losów pozostałych, chociaż następny z nich także umarł dość podle.

Aletheio, trudno sprostać Twojej maestrii przekazywania oczywistych (aczkolwiek dla wielu niewygodnych) faktów. Jak i Twojej wiedzy. Brzmi jak muzyka. W tym przypadku smutna i przygnębiająca. Ale tak było.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 5.4.2010 20:05 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Mam nadzieję, iż film o sołectwie Psary, który pokazała internetowa trzebińska telewizja TVT 1 sponsorowany jest przez panów Okoczuka i Adamczyka za ich własne pieniądze. Jeśli tak nie jest - to mamy kolejny, co tu dużo mówić - SKANDAL. I to z pszczółkami (zresztą owadami bardzo społecznymi) w tle.

Zastanawiam się jak można publiczne pieniądze wydawać na coś takiego jak wspomniany film? Materiał nawiązuje do najgorszych tradycji Polskiej Kroniki Filmowej tworzonych w czasach PRL. Czy pan burmistrz z radnym Okoczukiem tego nie widzą? Należałoby chyba uszanować wrażliwość widza i nie epatować skojarzeniami z epoki wczesnego Gierka. Czyżby panowie przespali lata komunizmu w Polsce? Nawet gdyby, to obok apiologii istnieje taka nauka jak historia, którą wypadałoby się zająć. Film bynajmniej nie promuje miejscowości, ani tego co stanowi największy skarb tej ziemi – ludzi, eksponuje za to dwóch wspomnianych polityków. Kult jednostki niech jednak uprawiają za własne pieniądze, bo podatnicy cudzym bogom kłaniać się już nie muszą.

Burmistrz na filmie żali się, że pikne boisko zrobił, a nie ma komu na nim grać. Pan burmistrz chybił z inwestycją , nie da się ukryć. Jakoś nie zauważył potencjału Psar, z których mógłby wyrekrutować zastępy działaczy sportowych dla całej Małopolski. Tu się rodzą działacze panie burmistrzu, dziarsko zresztą stojący u boku sołtysa. Praca z dziećmi i młodzieżą to trochę inna bajka.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 3.9.2010 11:31 

Dołączenie: 7.1.2009 22:13
Posty: 281
Pochwały: 3
Uwaga! Ogłaszam Quiz. Pytanie konkursowe brzmi:
Który ze złotoustych polityków wypowiedział następujące słowa: "jakby nauczycielki nie podskakiwały, to parkiet w szkole odnowiony byłby już dawno?"
Na forum nie ma działu "Plotki", więc nie bardzo wiedziałam, gdzie taki quiz można by zamieścić. Zatem dobór miejsca odbył się drogą losową.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 3.9.2010 11:50 
Tak "losowo" - może pan burmistrz Pierzchała?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 3.9.2010 15:35 

Dołączenie: 20.6.2006 19:05
Posty: 822
Pochwały: 152
A ja sądzę, że pan radny jaśnie oświecony Anatol Okoczuk...


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 3.9.2010 19:44 

Dołączenie: 11.5.2007 18:13
Posty: 660
Pochwały: 86
Oczywiście jest tutaj racja...
Panie nauczycielki pewnie podskakiwały w szpilkach i parkiet zniszczyły!
Dlatego właśnie szkołę chciano zlikwidować. Wówczas po odnowionym parkiecie nikt by nie podskakiwał; chodził też nie - i parkiet cieszyłby oczy naszego złotoustego jeszcze wiele lat. Pewnie aż do jego politycznej emerytury, którą niech mu łaskawy Bóg da jak najprędzej...


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 3.9.2010 20:39 

Dołączenie: 13.1.2007 12:34
Posty: 2960
Miejscowość: Trzebinia
Pochwały: 367
A to on nie jest na emeryturze jeszcze?

_________________
Pozdrowienia:
Krzysio :)


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 3.9.2010 20:54 

Dołączenie: 11.5.2007 18:13
Posty: 660
Pochwały: 86
Politycznej jeszcze, eheu, nie...


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Radny i sołts Psar Okoczuk
PostWysłany: 3.9.2010 22:05 

Dołączenie: 8.1.2009 19:53
Posty: 48
Ja myślę, że to mógł powiedzieć cykliniarz. Czasem cykliniarze zostają politykami. A kiedy i gdzie można odebrać nagrodę?


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 275 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Profesjonalne polskie tłumaczenie phpBB3