Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.
CZESŁAW BARTL
Co dalej z parkingiem przed dworcem autobusowym i remizą OSP w Krzeszowicach?
W 2013 r. Gmina Krzeszowice sprzedała na korzystnych warunkach prawo użytkowania wieczystego terenu przy ul. Floriana o powierzchni 0,3361 ha (teren przed remizą OSP). Użytkownik wieczysty corocznie będzie uiszczał opłatę roczną z tytułu użytkowania tej nieruchomości oraz podatek od nieruchomości. W ramach budowy na tej działce obiektu handlowego przewidziana jest również budowa parkingu. Ponadto po zakończeniu procesu komunalizacji działki położonej na południe od dworca autobusowego, a będącej obecnie we władaniu PKP, będzie można, po uzyskaniu prawa do władania tą nieruchomością na cele budowlane, rozpocząć budowę komunikacyjnego węzła przesiadkowego z parkingami, zarówno dla osób korzystających z transportu kolejowego, jak i z busów.
Kiedy gmina upomni się wreszcie w powiecie o remont ul. Krakowskiej, gdzie problemy mają kierowcy i piesi?
Starania o remont ulicy Krakowskiej rozpoczęliśmy kilka lat temu, jeszcze przed przygotowaniem rewitalizacji centrum miasta. Oprócz ulicy Batalionów Chłopskich było to drugie co do ważności zadanie, które miało być realizowane z powiatem, zarządcą drogi. Niestety, pomimo przygotowanej koncepcji przebudowy tej ulicy, nie udało się do tej pory doprowadzić do porozumienia, co do zakresu i kosztów robót. Zapewne z uwagi na znaczny zakres prac (konieczność wymiany istniejących, podziemnych sieci), jak i brak odpowiednich ilości środków w budżetach powiatu i gminy. Jeżeli chodzi o bieżącą naprawę, to problem był wielokrotnie zgłaszany do Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego i mam nadzieję, że środki na ten cel znajdą się w budżecie powiatu w przyszłym roku.
Całość modernizacji powinna być zrealizowana w roku 2016.
Ile gmina zarabia na płatnej strefie i co się dzieje z pieniędzmi, pochodzącymi z opłat?
Pomimo symbolicznej stawki za godzinę parkowania, przychody ze Strefy Płatnego Parkowania w Krzeszowicach kształtują się w wysokości ok. 350 tys. złotych rocznie, które wpływają do budżetu gminy. Z tych pieniędzy pokrywane są koszty związane z funkcjonowaniem i bieżącym utrzymaniem terenu, na którym działa strefa.
Czy burmistrz zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec przedników odpowiedzialnych za problemy związane z planami zagospodarowania przestrzennego?
Ta sprawa cały czas jest badana przeze mnie i mojego zastępcę oraz była przedmiotem kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej. W najbliższym czasie dojdzie do zmiany zespołu pracującego nad planem zagospodarowania, zamierzam także odstąpić od planowania przebiegu dróg publicznych tam, gdzie w znaczący sposób ingerują we własność prywatną. Konieczne jest także "odwieszenie" wydawania decyzji o warunkach zabudowy, tzw. WuZetek, którą to procedurę chcę powierzyć niezależnemu podmiotowi zewnętrznemu.
Część osiedla Targowa jest modernizowana. Kiedy reszta osiedla doczeka się remontu i ile to będzie kosztować?
Ze względu na duży zakres robót i duży koszt tego zadania, jest ono realizowane etapami. W pierwszym etapie został wyremontowany wjazd na teren osiedla od strony ul. Daszyńskiego, zmodernizowano istniejący chodnik, a także zamontowano na terenie osiedla nowoczesne wiaty śmietnikowe. Aktualnie trwają prace przy przebudowie zjazdu z ul. 3-go Maja. W kolejnych dwóch latach planowane jest dokończenie remontu jezdni i chodników, odwodnienie terenu utwardzonego oraz wybudowanie nowych 59 miejsc parkingowych. Po zakończeniu wszystkich prac osiedle Targowa będzie stanowiło przyjazną i uporządkowaną przestrzeń z nowym oświetleniem, zielenią, meblami ulicznymi, nowymi miejscami postojowymi i komunikacją spełniającą wymagania przeciwpożarowe.
Kosztorysowa wartość robót pozostałych do wykonania wynosi ok. 900 tys. zł. W projekcie budżetu na rok 2015 zaproponowałem na realizację tego zadania kwotę 400 tys. zł.
Jak widzi Pan miasto/gminę Krzeszowice w roku 2018, czyli na koniec swojej kadencji. Najważniejsze rzeczy, jakie byłby Pan w stanie zrealizować przez te 4 lata, co by się zmieniło w porównaniu do dnia dzisiejszego, etc.
Oprócz bieżących zadań mających poprawić jakość życia mieszkańców, najważniejsze zadania na najbliższe lata to z pewnością:
1.Zakończenie trudnych spraw związanych z roszczeniami spadkobierców rodziny Potockich, mogących mieć trudne do przewidzenia skutki dla funkcjonowania gminy.
2.Zakończenie prac nad aktualizacją miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla gminy, zakończenie prac nad przygotowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta oraz przekazanie ich do Rady Miejskiej do uchwalenia. Mam nadzieję, że będą spełniać oczekiwania mieszkańców, wyznaczą miejsca do rozwoju aktywności gospodarczej i ustalą ostateczny przebieg sieci dróg publicznych.
3.Uruchomienie terenów dla rozwoju aktywności gospodarczej wymagających zarówno realizacji zadań inwestycyjnych, tj. między innymi rozbudowy infrastruktury technicznej, jak i współpracy bezpośrednio z potencjalnymi inwestorami oraz z instytucjami mogącymi pomóc w ich pozyskaniu. Trzeba wspomnieć, że dotyczy to zarówno terenów pozostających we własności lub władaniu gminy, jak i terenów pozostających w rękach prywatnych.
4.Współpraca z instytucjami zewnętrznymi realizującymi swoje inwestycje na terenie gminy. A to przede wszystkim: PKP PLK w sprawie przebudowy linii kolejowej E30, przy okazji której jest szansa na znaczną poprawę połączenia komunikacyjnego w gminie przez budowę dwóch dodatkowych wiaduktów nad linią kolejową; Zarządem Województwa i Zarządem Dróg Województwa Małopolskiego w sprawie budowy drogi wojewódzkiej łączącej projektowany węzeł autostradowy w Rudnie z drogą krajową DK79 w Woli Filipowskiej oraz z Powiatem Krakowskim i Zarządem Dróg Powiatu Krakowskiego, w związku z planowaną budową tzw. północnej obwodnicy Krzeszowic, która pozwoli zmniejszyć lub całkiem wyprowadzić ciężki ruch samochodowy z centrum miasta.
5.Zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Zalas, Sanka, Frywałd.
Sposobem na zmniejszenie bezrobocia i rozwój gminy jest m. in. ściągnięcie prywatnego inwestora/inwestorów. Jaki ma pan na to pomysł?
Problem bezrobocia niestety dotyka każdą rodzinę - jest to problem na skalę ogólnopolską. Obecnie, według danych dla naszego powiatu, notowane jest ok. 8-procentowe bezrobocie. Najlepszym sposobem pozyskania inwestorów jest stworzenie stref aktywności gospodarczej i nowoczesnych technologii, a tym samym tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Gmina Krzeszowice posiada szereg atutów wynikających m.in. z położenia geograficznego. Problem jednak stanowi brak odpowiedniej infrastruktury technicznej, zwłaszcza drogowej, zapewniającej dogodne połączenie terenów przeznaczonych pod rozwój aktywności gospodarczej z istniejącą siecią dróg, zwłaszcza z drogą krajową. Zadania inwestycyjne z tym związane są bardzo kosztowne, niemniej będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem.
Przyszłość wiążemy między innymi z projektem AGH Miękinia - "Laboratorium Edukacyjno - Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH w Miękini", w którym będą realizowane prace naukowo-badawcze. Mam nadzieje, że nowe miejsca pracy powstaną również dla mieszkańców naszej małej społeczności w Tenczynku w związku z reaktywacją Browaru Tenczynek.
Bardzo atrakcyjny teren dla strefy aktywności gospodarczej może zostać udostępniony w miejscu ogródków działkowych, po ich przeniesieniu do Czatkowic Górnych, gdzie już pozyskaliśmy część działki na ten cel.
Co powiedziałby Pan dobrego o kandydaturze/programie/osobie swojego wyborczego przeciwnika ?
Kandydat jest moim kolegą i mam z nim dobre kontakty. Na pewno jest osobą wytrwałą, o czym przekonałem się w czasie tej kampanii. Stale podnosi swoje umiejętności i zdobywa doświadczenie, co cenię u każdego człowieka.
Czy zamierza pan zlikwidować Straż Miejską ?
Nie. Chcę raczej zintensyfikować pracę patroli Straży Miejskiej w terenie w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Nie można również zapominać o innych obowiązkach straży - należy do nich m.in. pomoc w kontroli przestrzegania Regulaminu utrzymania porządku i czystości w gminie. Nasza Straż Miejska nieraz okazała się bardzo przydatna w sytuacjach kryzysowych, chociażby podczas powtarzających się regularnie w ostatnich latach podtopień po intensywnych opadach deszczu, współdziałając z jednostkami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Czy i jak zamierza pan wspierać przedsiębiorczość w gminie?
Działania na rzecz rozwoju gminy, w tym przedsiębiorczości nie należą do łatwych, bowiem problemy, z jakimi przedsiębiorcy borykają się na co dzień, dotyczą głownie rozwiązań systemowych stanowionych przez państwo (mam tu na myśli głównie wysokie koszty pracy, składki na ubezpieczenie społeczne, podatki). Ogólna sytuacja w kraju od kilku przecież lat nie sprzyja rozwojowi biznesu, tworzeniu i utrzymywaniu miejsc pracy. Dlatego też została na terenie gminy Krzeszowice wspólnie z Radą Miejską przyjęta polityka kształtowania podatków lokalnych, szczególnie uwzględniając działalność gospodarczą, w taki sposób, aby polityka podatkowa była przewidywalna, żeby obciążenia finansowe były jak najmniejsze. Od kilku lat czynione są starania, żeby wzrost podatków nie przekraczał 3% wzrostu w stosunku do roku poprzedniego - w 2010 r. było to 0%, w kolejnym 4,2, w kolejnym 0,9. W tym roku wzrost wskaźnika jest o 0,4 %. Obecne moje stanowisko oraz Komisji Budżetowej, rekomendowane Radzie Miejskiej w Krzeszowicach jest takie, aby stawek podatków od środków transportu na przyszły rok (2015) nie podnosić, aby w tym trudnym czasie te obciążenia były jak najmniejsze.
Innym sposobem wspierania przedsiębiorców są akcje informacyjne na temat możliwości pozyskania dotacjach z programów unijnych na rozwój firm. Podnoszenie atrakcyjności gminy przez nasze inwestycje infrastrukturalne to także forma pomocy - chociażby dla placówek handlowych, turystycznych i usługowych.
Jak kandydaci planują ułatwić dojazd do pracy osobom pracującym w Krakowie, ale płacącym podatki w Krzeszowicach?
Krzeszowice są jedną z miejscowości najlepiej skomunikowanych z Krakowem. Dojazd do Krakowa zapewnia nam PKP, która oprócz zwykłego biletu miesięcznego oferuje wspólnie z komunikacją miejską zintegrowany bilet miesięczny. W chwili obecnej około 30 przewoźników prywatnych przejeżdżających przez dworzec przy ul. św. Floriana w Krzeszowicach kursuje do Krakowa z częstotliwością około co 7 minut. Dodatkowo jest uruchomiona linia 278, która również łączy Krzeszowice z Krakowem.
Ze względu na coraz trudniejsze dojazdy do Krakowa, korkowanie się ulic wjazdowych i problemy z parkowaniem, priorytetem powinna być w przyszłości komunikacja publiczna. Nasza gmina mogłaby lepiej wykorzystywać połączenia kolejowe, ale kolejne przesunięcia terminu remontu trasy kolejowej Kraków - Katowice powodują, że kolej straciła wielu klientów, gdyż czas dojazdu dzisiaj jest niemal dwukrotnie dłuższy niż chociażby w latach 90. XX wieku. Po modernizacji kolei to ona powinna być podstawowym środkiem komunikacji - tak z Krakowem, jak i z Śląskiem. Po przejęciu gruntów od PKP chcemy sfinalizować budowę węzła przesiadkowego i parkingu przy dworcu, jednocześnie łącząc dworzec PKP i autobusowy w cały układ, nazywany roboczo "Krzeszowickim Centrum Komunikacyjnym". Może nie tak spektakularne, ale ważne dla mieszkańców sołectw jest montowanie wiat przystankowych i wymiana starych na nowe. Jeżeli możliwości budżetowe będą pozwalały nam uruchomić komunikację w niedziele, to chciałbym wrócić do tego rozwiązania.
W jaki sposób planuje Pan rozwiązać problem złego stanu technicznego dróg gminnych i powiatowych (jezdni oraz poboczy)?
W celu poprawy złego stanu technicznego dróg powiatowych będę kontynuować dotychczasową politykę współpracy z Powiatem Krakowskim, ze szczególnym uwzględnieniem działań podnoszących bezpieczeństwo poruszania się po tych drogach. Ważnym elementem, oprócz naprawy nawierzchni, jest i będzie budowa chodników wzdłuż najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg. Dużym, planowanym wraz z powiatem i, mam nadzieję Kopalnią Wapienia w Czatkowicach, przedsięwzięciem na najbliższe lata będzie budowa północnej obwodnicy Krzeszowic z przebudową ul. Batalionów Chłopskich, co pozwoli wyprowadzić ciężki ruch samochodowy poza centrum miasta. Przypomnę, że w ostatnich latach w ramach tzw. Inicjatyw Samorządowych zostały zrealizowane zadania na drogach powiatowych przy udziale środków z budżetu gminy w wysokości średnio ponad 1,5 mln. zł rocznie. Uważam, biorąc pod uwagę wysokość naszego budżetu, że to dobry wynik. Największym zadaniem była przebudowa przy udziale środków unijnych tzw. "Szlaku Kruszywowego", liczącego na terenie naszej gminy ok. 14,5 km długości.
Jeżeli chodzi o drogi gminne, to sytuacja w ostatnich latach też nie wyglądała źle. Wydatki inwestycyjne na drogi gminne to średnio rocznie ponad 3,5 mln. złotych, za co udało się wybudować lub zmodernizować kilka dróg gminnych, a na dużej ich ilości znacznie poprawić stan techniczny nawierzchni. Przy okazji budowy kanalizacji udało się wraz odtworzeniem nawierzchni, przy zaangażowaniu środków z budżetu gminy wykonać nowe nakładki asfaltowe na wielu drogach. W najbliższej przyszłości trzeba przystąpić do naprawy nawierzchni dróg tam, gdzie kanalizacja budowana była w latach wcześniejszych. Jestem przekonany, że taką właśnie politykę, wprowadzoną kilka lat temu, należy kontynuować. W przypadku tych fragmentów sieci dróg gminnych, gdzie z różnych względów nie można poprawić ich parametrów technicznych, będzie trzeba podnieść bezpieczeństwo ruchu samochodów i pieszych przez wprowadzenie nowej organizacji ruchu poprzez: ograniczenia prędkości, ograniczenia tonażu, ustalenie jednego kierunku ruchu czy organizację stref zamieszkania, szczególnie na terenie osiedli mieszkaniowych.
Sięgając po środki zewnętrzne, chociażby z dostępnego dla gmin Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, w ramach tzw. "Schetynówek" należy przebudować najbardziej obciążone ruchem samochodowym drogi gminne. W ramach tego programu została już zmodernizowana sieć dróg gminnych we wschodniej części Tenczynka, szlak komunikacyjny Stawiska- Nowa Góra - Paczółtowice, droga Zalas - Sanka - Frywałd oraz wybudowana ul. Sportowa w Krzeszowicach. Najgorętszy i najnowszy temat, już zresztą rozpoczęty, to droga łącząca Tenczynek z drogą krajową 79 przez ul. Bronowicką w Tenczynku, ul. Leśną w Krzeszowicach i ul. Gwoździec oraz ul. Nawoja w Nawojowej Górze.
Jak w/g Pana powinna być rozwiązana sprawa roszczeń majątkowych rodziny Potockich?
Problem roszczeń spadkobierców Adama Potockiego dotyczy dwóch aspektów:
1.zwrotu nieruchomości po zakończonym postępowaniu administracyjnym dotyczącym legalności przejęcia nieruchomości na podstawie dekretu o reformie rolnej,
2.roszczeń uzupełniających.
Decyzja o tym czy przejęcie majątku należącego do Adama Potockiego nastąpiło legalnie czy też nie, należała do sądu administracyjnego, który ostatecznie opowiedział się za brakiem legalności w 2013 roku. Dodać należy, że jeszcze w 2012 roku sąd miał wątpliwości dotyczące prowadzonego postępowania.
Gmina Krzeszowice wskazywała głównie na błędy prowadzonego postępowania, które szkodziły osobom fizycznym - właścicielom nieruchomości w Krzeszowicach, których nieruchomości było zlokalizowane w sąsiedztwie byłego majątku Adama Potockiego. Gmina podnosiła także, że parki miejskie spełniały jednak podstawy przejęcia nieruchomości w trybie dekretu o reformie rolnej. Każdy w Rzeczpospolitej Polskiej ma prawo do rozstrzygnięcia jego sprawy przez niezawisły sąd, z tego prawa skorzystały Rodziny Potockich oraz Bnińskich, skorzystała Gmina Krzeszowice oraz wszyscy inni uczestnicy postępowania: Powiat Krakowski, Skarb Państwa czy Województwo Małopolskie. Należy zwrócić uwagę, że Województwo Małopolskie, które z niewiadomych powodów nie w terminie zaskarżyło decyzję stwierdzającą, że przejęcie majątku A. Potockiego było nielegalne, później w piśmie wskazywało, iż popiera wszystkie wnioski Skarżących i przyłącza się do zawartych w skargach (złożonych przez Gminę Krzeszowice, Powiat Krakowski czy Skarb Państwa Lasy Państwowe) dowodów i argumentów. Chciałbym w tym miejscu podkreślić, zwłaszcza w obliczu pojawiających się zarzutów o przedłużanie postępowania, że nawet przy całkowicie biernej postawie Gminy Krzeszowice - sprawa dotycząca stwierdzenia prawidłowości przejęcia majątku trwała by tyle samo, ponieważ odwołania i skargi składali także inni uczestnicy postępowania.
Po pierwszej korzystnej dla spadkobierców Adama Potockiego decyzji w 2008 roku spotkałem się z Radą Miejską w Krzeszowicach, aby uzgodnić sposób dalszego postępowania. Niejednokrotnie później informowałem o dalszych podejmowanych krokach, dotyczących m.in. prób i możliwości dotyczących ewentualnej ugody, czego efektem była opinia Rady Miejskiej nr XLIV/3/2009 z dnia 17 grudnia 2009 roku, w sprawie zaskarżenia decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (http://bip.malopolska.pl/umkrzeszowice/Article/get/id,429190.html).
Skoda, że radni ówczesnej kadencji zapomnieli, że w tak ważnych sprawach posiłkowałem się ich zdaniem. W opinii tej Rada Miejska w Krzeszowicach stwierdziła, ze uznaje za zasadne zaskarżenie decyzji dotyczącej zwrotu majątku spadkobiercom Adama hrabiego Potockiego. Nie ma możliwości zwrotu majątku bez zakończonego postępowania dotyczącego oceny legalności przejęcia majątku, bez późniejszego stwierdzenia nieważności decyzji komunalizacyjnych, czy postępowania wieczystoksięgowego. W tej chwili gmina Krzeszowice jest gotowa do wydania bezspornych nieruchomości właścicielom, tj. Rodzinom Potockich i Bnińskich, którzy przedstawią swoje prawo do nieruchomości wpisane w odpowiednie księgi wieczyste.
Do rozstrzygnięcia pozostanie kwestia roszczeń cywilno-prawnych zgłaszanych sukcesywnie od 2013 r. przez spadkobierców Adama Potockiego. Roszczenia oparte są na różnych podstawach prawnych, najpoważniejsze z nich dotyczą wypłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Trudno dzisiaj oceniać, kiedy i jak te kwestie znajdą swój finał, bowiem podstawowe z punktu widzenia interesu gminy jest zabezpieczenie możliwości domagania się przez Gminę Krzeszowice zwrotu od Skarbu Państwa ewentualnie wypłaconych spadkobiercom kwot. Akceptacja zgłaszanych wobec gminy żądań poprzedzona musi być więc bardzo dokładną analizą, zwłaszcza prawną. Z drugiej strony, z tytułu poniesionych nakładów gminie należy się ich zwrot. Rozliczenia nie są łatwe, ale głęboko wierzę, że także sprawa rozliczeń finansowych znajdzie swój finał w najbliższym czasie, po to cały czas prowadzimy negocjacje. Mam też nadzieję, że do rozmów, a w konsekwencji do ugody, dołączy także Skarb Państwa, co pozwoli na sfinalizowanie rozmów bez konieczności obciążania budżetu gminy.
Czy utrzymana zostanie sieć szkół i przedszkoli prowadzonych obecnie przez gminę Krzeszowice?
Tak. Tworzenie sieci szkół i przedszkoli jest kompetencją Rady Gminy. Jako Burmistrz nigdy nie wnioskowałem o zmianę tej sieci, nie zamierzam również zlikwidować żadnej placówki oświatowej. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty nakłada na samorząd obowiązek objęcia wychowaniem przedszkolnym od 2017 roku wszystkich dzieci w wieku 3 - 5 lat, dlatego też jestem gotowy do podjęcia działań niezbędnych do realizacji tego zadania.
Jakie według Pana są możliwości i od kiedy obniżenia ceny wody, ścieków i śmieci?
Cena za wodę jest skalkulowana na realnym i niewysokim poziomie. Opłata za zrzut ścieków powinna się zmniejszać wraz ze zwiększaniem się ilości ścieków, w miarę włączania do kanalizacji kolejnych nieruchomości. Chcę zaproponować też dalsze obniżenie podatku od nieruchomości dla działalność związanej z gospodarką wodno-ściekową. Pierwszy efekt i obniżkę taryf mieszkańcy odczują już w przyszłym roku. Są realne szanse na zejście do poziomu nawet 9 zł za zrzut jednego metra sześciennego ścieków.
Wysokość opłaty za odbiór odpadów komunalnych jest uzależniona od standardu wykonywanej usługi i ceny, za jaką wyłoniony wykonawca będzie odbierał i zagospodarowywał odpady. Nie przewiduję konieczności zwiększenia opłaty, co jest związane z przyjęciem przez Radę Miejską zmian do Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie.
Kiedy i w jaki sposób planuje Pan zakończyć program skanalizowania całej gminy?
To zależy od wielu aspektów. Oczywiście, jak zwykle najważniejszym problemem są finanse, ważne jest także ukształtowanie gminy i gęstość zabudowy. Do końca roku Sejmik Województwa Małopolskiego powinien przyjąć nowy plan aglomeracji, związany z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków. Wynikiem będzie wskazanie zadań inwestycyjnych, które będą mogły być dofinansowane ze środków zewnętrznych w pierwszej kolejności. Być może będą miejsca w gminie, które takiego dofinansowania nie otrzymają ze względu na zbyt małą gęstość zaludnienia i odległość od oczyszczalni ścieków. Na pewno w pierwszej kolejności należy zakończyć już rozpoczęte inwestycje. Myślę tu o kanalizacji w miejscowościach Zalas, Sanka, Frywałd. Potem ze względu na koszty oczyszczenia ścieków trzeba będzie umożliwić włączenie do sieci kolejnych nieruchomości w miejscowościach, w których kanalizacja sanitarna została już wybudowana. Dla miejscowości, gdzie w najbliższej przyszłości nie przewiduje się budowy sieci kanalizacyjnej, najkorzystniejsze będzie wybudowanie sieci stacji zlewnych, aby skrócić odległości odwozu ścieków z opróżnianych szamb.
Co oznacza dla Pana rozwój przedsiębiorczości w gminie i jakie Pan widzi możliwości wpływu na ten rozwój?
Rozwój przedsiębiorczości w gminie to ograniczenie barier prawnych, umiarkowany poziom podatków lokalnych, rozwinięty system informacyjny dla przedsiębiorców oraz organizacja nowych miejsc i terenów inwestycyjnych (w tym budowa infrastruktury), na których przedsiębiorcy mogą prowadzić swoją działalność.
Przedsiębiorczość w Krzeszowicach to kilku dużych przedsiębiorców, kilkudziesięciu małych i średnich oraz ponad 2000 mikroprzedsiębiorców prowadzących w znacznym zakresie jednoosobową działalność gospodarczą.
Uważam, że nasza gmina może wpływać na rozwój przedsiębiorczości na dwa sposoby:
Pierwszy - informacyjny:
1.wznowienie działalności tzw. punktów konsultacyjnych dla osób zainteresowanych uruchomieniem lub rozwojem już prowadzonej działalności gospodarczej oraz pozyskaniem środków na jej rozwój,
2.kontynuacja, wydawanego od dwóch lat i przesyłanego elektronicznie do ponad 600 przedsiębiorców, Biuletynu Informacyjnego Wydziału Strategii i Rozwoju,
3.kontynuacja organizacji Gminnego Forum Przedsiębiorczości, czyli spotkań o charakterze otwartym w celu wymiany myśli, opinii, doświadczeń i rozwiązań mających doprowadzić do ściślejszej współpracy pomiędzy samorządem a właścicielami firm ,
4.kontynuacja rozpoczętych wiosną tego roku wizyt gospodarczych u przedsiębiorców w celu poznania ich bieżących problemów.
Drugi - inwestycyjny:
1.uruchomienie stref aktywności gospodarczej na terenie gminy, np. Stefy Aktywności Gospodarczej w Miękini. Uzbrojone w niedługim czasie 30 ha gruntów z bezpośrednim połączeniem z drogą krajową będzie atrakcyjnym terenem pod inwestycje, a dodatkowe sąsiedztwo parku technologicznego stworzy jedną z lepszych ofert w tej części województwa małopolskiego,
2.propagowanie oferty inwestycyjnej,
3.uzbrajanie w media drobnych działek z gminnego zasobu nieruchomości,
4.opracowanie zespołu uproszczeń i ulg proinwestycyjnych zmniejszających obciążenia dla przedsiębiorców, w tym dla tych rozpoczynających działalności gospodarczą, które od marca 2015 roku zaczniemy pilotażowo wprowadzać.
Te działania powinny wzmocnić wpływ samorządu na rozwój przedsiębiorczości w gminie Krzeszowice i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.
Jakie według Pana są możliwości budowy przez gminę parkingu przy Dworcu PKP? Uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Miejską w styczniu 2013 r.
Do budowy parkingu "Parkuj i Jedź" w ramach rozbudowy centrum komunikacyjnego będziemy mogli przystąpić po uzyskaniu przez gminę prawa do dysponowania terenem na cele budowlane. Obecnie władającym tym terenem jest PKP S.A. Gmina posiada koncepcję architektoniczną i program funkcjonalno-użytkowy, który umożliwi rozpoczęcie procedury zamówienia w trybie "zaprojektuj i wybuduj". W dużej mierze realizacja tego zadania uzależniona jest także od możliwości pozyskania dofinansowania.
Jakie widzi Pan możliwości wykorzystania bogatej infrastruktury sportowej w gminie? Skąd środki na ten cel?
W ciągu ośmiu lat zbudowaliśmy ok. 30 placów zabaw i wykonaliśmy modernizacje lub budowy wielu dużych obiektów sportowych - boisk, pawilonów, sal gimnastycznych. W większości są one w pełni wykorzystywane, niektóre oczywiście sezonowo, zależnie od warunków pogodowych. Są takie obiekty, gdzie trzeba się zapisywać, aby z nich skorzystać - jak np. "Orlik 2012" czy lodowisko w godzinach udostępnianych szkołom.
Większość tych obiektów służy jednak klubom sportowym i lokalnym społecznościom, które powinny wspólnie korzystać z infrastruktury sportowej. Gmina wspiera kluby i organizacje pozarządowe dotacjami, których pula w programie współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi na przyszły rok jest znacznie większa niż na 2014 rok.
Jakie należy podjąć działania, aby mieszkańcy mieszkań socjalnych żyli w godnych warunkach?
W chwili obecnej Gmina Krzeszowice dysponuje 29 lokalami socjalnymi. Ich stan pozostawia rzeczywiście wiele do życzenia. Wynika to zarówno ze stanu technicznego budynków, w jakich się znajdują, oraz często niestety ze sposobu ich użytkowania przez lokatorów. W celu zwiększenia zasobu mieszkań socjalnych i komunalnych przygotowaliśmy projekt przebudowy byłych warsztatów szkolnych przy ul. Zagrody w Krzeszowicach, w którym może powstać 30 lokali o standardzie odpowiadającym dzisiejszym wymaganiom. Powstałe w ten sposób mieszkania pozwolą, ze względu na przyjęte rozwiązania, na ograniczenie wydatków związanych z ich utrzymaniem. Najczęstszą bowiem bolączką osób zamieszkujących tego typu lokale są koszty ich utrzymania (głównie ogrzewanie). Trzeba jednak dodać, że dla tej inwestycji niezbędnym będzie pozyskanie środków zewnętrznych z programów, które będą przewidywały dofinansowanie rozbudowy budownictwa komunalnego. Wprowadzenie tego typu wsparcia jest zapowiadane w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 - 2020 i chcę z niego skorzystać.
WACŁAW GREGORCZYK
Jak zamierza pan poprawić wizerunek krzeszowickiego dworca autobusowego, jeśli wygra pan wybory?
W pierwszej kolejności naprawię oberwany od ponad półtorej roku chodnik, którego stan techniczny zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców, czego nie widzi burmistrz i prawie setka jego urzędników! Następnie należy odnowić elewację budynku dworca, przy okazji naprawić dach bo to skandal, żeby na głowy uczestników imprez i wydarzeń tam organizowanych lała się z sufitu woda w czasie gdy pada deszcz. Należy także ustawić więcej ławek dla pasażerów i posadzić więcej drzew. Zamontować tablicę informacyjną z planem miasta i gminy Krzeszowice. Zamontować tablice z aktualnym rozkładem jazdy. Zadbać o zaplecze gastronomiczne dla podróżnych. Zasadnym byłoby utworzenie w okolicy dworca punktu informacji turystycznej.
Ilu urzędników zamierza pan zwolnić, jeśli zostanie pan burmistrzem, i z których wydziałów?
Jeśli słyszę, że Burmistrz i jego urzędnicy nie wiedzieli o zamiarach wynajmu terenu przy dworcu na parking przez PKP, choć sprawą przejęcia terenu zajmowali się przez wiele miesięcy, widzę jego
zdziwienie gdy mówiono o Karcie Dużej Rodziny podczas konferencji zorganizowanej przez LGD, to faktycznie zadaję sobie pytanie czy rzeczywiście są urzędnicy w takiej ilości mieszkańcom potrzebni. A na poważnie to pytanie jest źle postawione. Najpierw należy określić kierunki działania i rozwoju Gminy, potem dostosować strukturę organizacyjną urzędu do tych kierunków. Następnie zostanie dokonany przegląd obecnych zasobów osobowych. Część pracowników będzie przeszkolonych pod kątem nowych potrzeb urzędu. Urzędnicy muszą zrozumieć, że praca w administracji publicznej to rodzaj służby. Reasumując, tylko niewielki procent obecnych pracowników może stracić pracę.
Jaki pan ma pomysł na funkcjonowanie sztandarowego i zadłużonego klubu Świt Krzeszowice?
Za obecny stan klubu odpowiada po części również obecny Burmistrz. To jego działania uszczupliły dochody klubu i doprowadziły do zadłużenia. Miała być opracowana koncepcja całościowego zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Batalionów, Szkolną i obecną Sportową. Dziwnym trafem tylko tereny klubu zostały pominięte. Nie będzie silnej piłki nożnej w Gminie Krzeszowice bez silnego i prężnego GKS Świt. Należy zmodernizować obiekty, pozyskać inwestora który wybuduje zaplecze hotelowe , bazę sportową uzupełnić nowymi obiektami np. kortami tenisowymi. Zwiększyć ilość zajęć rekreacyjnych dla mieszkańców. Przy klubie powinna być kawiarenka, sklepik z pamiątkami itp. Teren klubu to idealne miejsce do rozpoczynania i kończenia tras do Nordic Walking. Należy poprawić współpracę na linii GKS Świt - pozostałe kluby wiejskie.
Przedsiębiorcy prowadzący firmy transportowe narzekają na wysokie podatki od środków
transportu. Niektórzy przenoszą firmy tam, gdzie są one niższe. Co zamierza Pan zrobić, żeby zatrzymać ich w gminie?
Należy obniżyć wysokość podatków od środków transportowych. Ich wysokość powinna zostać ustalona po corocznych konsultacjach z przedsiębiorcami.
Niedawno twierdził pan, że jako burmistrz jest pan w stanie zaoszczędzić w budżecie na oświatę blisko 500 tys. zł. Jak chce pan to zrobić bez likwidacji szkół?
Oczywiście, że nie ma potrzeby likwidowania szkół. Rozgłaszane przez moich przeciwników informacje o takich planach są nieprawdziwe, świadczą o braku zrozumienia pojęcia "efektywnego zarządzania w oświacie" oraz umiejętności czytania programów wyborczych. Środki zaoszczędzić można poprzez szereg różnych działań, o niektórych z nich już wspominałem. Przykładowo można: wprowadzić system zakupów grupowych przy dostawach energii, gazu, wyposażenia, materiałów biurowych, środków czystości. Podobne zasady mogą dotyczyć usług remontowych i konserwacyjnych. Można wynajmować wolne godzinami popołudniowymi i w dni wolne od pracy pomieszczenia. Istnieje potrzeba uruchomienia w Gminie mini żłobków. W czasie wakacji można organizować schroniska młodzieżowe. Zaoszczędzone w ten sposób środki zostaną przeznaczone na powiększenie funduszu remontowego i na bieżącą działalność szkół. Ponieważ w tych obszarach po roku 2010 miały miejsce znaczące cięcia, sytuacja szkół w tym obszarze jest fatalna. Także nakłady inwestycyjne w placówkach oświatowych w ostatnich 4 latach są bardzo skromne w porównaniu z okresem kiedy pełniłem funkcję Przewodniczącego Komisji Edukacji. Stąd w moim programie wyborczym zapisy o koniecznym wzroście nakładów na remonty oraz powrotu do inwestowania w obiekty.
Jak widzi pan miasto/gminę Krzeszowice w roku 2018, czyli na koniec swojej kadencji.
Najważniejsze rzeczy jakie byłby pan w stanie zrealizować przez te 4 lata, co by się zmieniło w porównaniu do dnia dzisiejszego?
a) Zostanie rozwiązany problem roszczeń rodziny Potockich.
b) Wprowadzony zostanie program efektywnej i oszczędnej administracji.
c) Zostanie oddalone widmo bankructwa Gminy.
d) Wyremontowana zostanie ulica Krakowska.
e) Cała Gmina będzie miała przyjęte plany zagospodarowania przestrzennego.
f) Zacznie się rozwijać przedsiębiorczość w innowacyjnych obszarach i zostanie uruchomiona co
najmniej jedna strefa gospodarcza.
g) Wokół dworca powstanie parking w systemie "P&R" .
h) Zakończy się modernizacja linii kolejowej E30 na odcinku Trzebinia -Kraków.
i) Powstaną wiadukty w ciągu ulicy Daszyńskiego i w Woli Filipowskiej.
j) Realizacja projektu "Krzeszowice inteligentne miasteczko" sprawi, że miasto Krzeszowice nabierze swojego charakteru, przez co zacznie przyciągać turystów, nowych mieszkańców i inwestorów.
k) Zostanie zakończona kanalizacja w południowej części Gminy, a pozostała część Gminy będzie
objęta pracami projektowymi.
Co powiedziałby Pan dobrego o kandydaturze/programie/osobie swojego wyborczego przeciwnika?
Problem z obecnym programem wyborczym Nowych Krzeszowic jest taki, że niewiele różni się od tego sprzed 4 lat. Nawet szata graficzna i zdjęcie burmistrza pozostało to samo. Oznacza to, że ze spraw istotnych dla rozwoju Gminy niewiele zrobiono. Sam kandydat na pewno gra lepiej ode mnie na gitarze. Ładnie tańczy w zespole "Zdrojanie". Podziwiam jego dobry humor pomimo tego, że sytuacja finansowa Gminy Krzeszowice jest fatalna. Był dobrym pedagogiem, gdy uczył WF-u.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz