Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:06 | 0 komentarzy | 9 045 odsłon | Ewa Solak

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

0
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
Czesław Bartl powalczy w drugiej turze wyborów z Wacławem Gregorczykiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


CZESŁAW BARTL

Co dalej z parkingiem przed dworcem autobusowym i remizą OSP w Krzeszowicach?
W 2013 r. Gmina Krzeszowice sprzedała na korzystnych warunkach prawo użytkowania wieczystego terenu przy ul. Floriana o powierzchni 0,3361 ha (teren przed remizą OSP). Użytkownik wieczysty corocznie będzie uiszczał opłatę roczną z tytułu użytkowania tej nieruchomości oraz podatek od nieruchomości. W ramach budowy na tej działce obiektu handlowego przewidziana jest również budowa parkingu. Ponadto po zakończeniu procesu komunalizacji działki położonej na południe od dworca autobusowego, a będącej obecnie we władaniu PKP, będzie można, po uzyskaniu prawa do władania tą nieruchomością na cele budowlane, rozpocząć budowę komunikacyjnego węzła przesiadkowego z parkingami, zarówno dla osób korzystających z transportu kolejowego, jak i z busów.

Kiedy gmina upomni się wreszcie w powiecie o remont ul. Krakowskiej, gdzie problemy mają kierowcy i piesi?
Starania o remont ulicy Krakowskiej rozpoczęliśmy kilka lat temu, jeszcze przed przygotowaniem rewitalizacji centrum miasta. Oprócz ulicy Batalionów Chłopskich było to drugie co do ważności zadanie, które miało być realizowane z powiatem, zarządcą drogi. Niestety, pomimo przygotowanej koncepcji przebudowy tej ulicy, nie udało się do tej pory doprowadzić do porozumienia, co do zakresu i kosztów robót. Zapewne z uwagi na znaczny zakres prac (konieczność wymiany istniejących, podziemnych sieci), jak i brak odpowiednich ilości środków w budżetach powiatu i gminy. Jeżeli chodzi o bieżącą naprawę, to problem był wielokrotnie zgłaszany do Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego i mam nadzieję, że środki na ten cel znajdą się w budżecie powiatu w przyszłym roku.
Całość modernizacji powinna być zrealizowana w roku 2016.

Ile gmina zarabia na płatnej strefie i co się dzieje z pieniędzmi, pochodzącymi z opłat?
Pomimo symbolicznej stawki za godzinę parkowania, przychody ze Strefy Płatnego Parkowania w Krzeszowicach kształtują się w wysokości ok. 350 tys. złotych rocznie, które wpływają do budżetu gminy. Z tych pieniędzy pokrywane są koszty związane z funkcjonowaniem i bieżącym utrzymaniem terenu, na którym działa strefa.

Czy burmistrz zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec przedników odpowiedzialnych za problemy związane z planami zagospodarowania przestrzennego?
Ta sprawa cały czas jest badana przeze mnie i mojego zastępcę oraz była przedmiotem kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej. W najbliższym czasie dojdzie do zmiany zespołu pracującego nad planem zagospodarowania, zamierzam także odstąpić od planowania przebiegu dróg publicznych tam, gdzie w znaczący sposób ingerują we własność prywatną. Konieczne jest także "odwieszenie" wydawania decyzji o warunkach zabudowy, tzw. WuZetek, którą to procedurę chcę powierzyć niezależnemu podmiotowi zewnętrznemu.


Część osiedla Targowa jest modernizowana. Kiedy reszta osiedla doczeka się remontu i ile to będzie kosztować?
Ze względu na duży zakres robót i duży koszt tego zadania, jest ono realizowane etapami. W pierwszym etapie został wyremontowany wjazd na teren osiedla od strony ul. Daszyńskiego, zmodernizowano istniejący chodnik, a także zamontowano na terenie osiedla nowoczesne wiaty śmietnikowe. Aktualnie trwają prace przy przebudowie zjazdu z ul. 3-go Maja. W kolejnych dwóch latach planowane jest dokończenie remontu jezdni i chodników, odwodnienie terenu utwardzonego oraz wybudowanie nowych 59 miejsc parkingowych. Po zakończeniu wszystkich prac osiedle Targowa będzie stanowiło przyjazną i uporządkowaną przestrzeń z nowym oświetleniem, zielenią, meblami ulicznymi, nowymi miejscami postojowymi i komunikacją spełniającą wymagania przeciwpożarowe.
Kosztorysowa wartość robót pozostałych do wykonania wynosi ok. 900 tys. zł. W projekcie budżetu na rok 2015 zaproponowałem na realizację tego zadania kwotę 400 tys. zł.