Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Dziś setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Co łączyło go z mieszkańcami ziemi chrzanowskiej

18.05.2020 11:00 | 0 komentarzy | 1 775 odsłona | Marek Oratowski

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież. Jeszcze jako kardynał często odwiedzał parafie na nszym terenie.

0
Dziś setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Co łączyło go z mieszkańcami ziemi chrzanowskiej
Pielgrzymi z Chrzanowa Tomasz Seweryn i Grzegorz Łach u Ojca Świętego, 1994 r., fot. L.O.R. Zdjęcie pochodzi z wydawnictwa "Jan Paweł II i ziemia chrzanowska"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O związkach papieża z naszym regionem możemy przeczytać w wydanej z okazji 25-lecia pontyfikatu książce "Jan Paweł II i ziemia chrzanowska" autorstwa Zbigniewa Mazura. Jest w niej informacja, że Karol Wojtyła w wieku 18 lat, na progu dorosłego życia, skierował swoje kroki do ojców salwatorianów w Trzebini. Zaraz po maturze przyjechał tam na zamknięte rekolekcje (trwały od 30 maja do 3 czerwca 1938 roku) oraz odbył spowiedź generalną. Już jako papież, 8 czerwca 1997 roku na krakowskich Błoniach poświęcił koronę dla Matki Boskiej Fatimskiej z Trzebini.

Niewiele osób wie, że Stanisław Barys, późniejszy nauczyciel geografii w chrzanowskim liceum, byl kolegą szkolnym Karola Wojtyły w okresie wadowickim. Ten już jako metropolita krakowski dwa razy odwiedzał go w jego mieszkaniu przy ul. Wojska Polskiego.

Kardynał Karol Wojtyła wiele razy wizytował parafie ziemi chrzanowskiej. Z jego inspiracji powstało wiele nowych świątyń, m.in. w Karniowicach, Lgocie, Młoszowej, Myślachowicach, Psarach i Sierszy.

Na sześć dni przed konklawe gościł w parafii św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu. Była to przedostatnia parafia w Polsce, która miała szczęście gościć przyszłego papieża.

Gdy został nastepcą św. Piotra, w Watykanie często podejmował pielgrzymujących mieszkańców ziemi chrzanowskiej. A jakie są wasze wspomnienia związane ze św. Janem Pawłem II?

Przeczytaj także

Wielki różaniec poszybował w niebo z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II (WIDEO)

Co kardynał Wojtyła robił w Mętkowie