Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Krwiobus znów zaparkuje na rynku w Trzebini

17.09.2023 07:50 | 0 komentarzy | 1 052 odsłona | Agnieszka Filipowicz
17 września o godz. 9:00 na trzebińskim rynku rozpoczyna się zbiórka krwi. To już 16 edycja wydarzenia pod hasłem: "Bohaterstwo masz we krwi!".
0
Krwiobus znów zaparkuje na rynku w Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Krwiobus przyjedzie do Trzebini z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Akcja poboru krwi potrwa do godziny 13:00. Organizatorem zbiórki jest Stowarzyszenie Misericordi, którego głównym celem jest niesienie pomocy innym.
RCKiK w Krakowie apeluje o udział w zbiórce. Potrzebna jest krew szczególnie w grupach:
  • A Rh+
  • A Rh -
- Prosimy, aby przyjść troszkę wcześniej i nie czekać do ostatnich minut zbiórki z rejestracją. Zgłoszenie się do godziny 12 powinno zagwarantować oddanie krwi - informują organizatorzy.
Dodajmy, że podczas ostatniej, 15. edycji padł rekord zbiórki. Krew oddało wtedy 37 osób (łącznie16,65l).

Kto może oddać krew?
Honorowym dawcą krwi może zostać osoba w wieku 18-65 lat, jeżeli jest zdrowa, waży min. 50 kg i ma zachowane proporcje wagi do wzrostu. Konieczne jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. W dniu oddania krwi dawca powinien spożyć lekkostrawny posiłek, być wypoczęty, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Na dzień przed oddaniem krwi należy nawodnić organizm, pić soki i wodę mineralną, ale bezwzględnie unikać spożywania napojów alkoholowych.