Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Dziś setna rocznica urodzin pilota podpułkownika Jaworskiego

18.05.2020 16:00 | 8 komentarzy | 1 439 odsłona | Agnieszka Filipowicz

Dokładnie sto lat temu w Trzebini urodził się Edward Jaworski, podpułkownik, pilot Wojska Polskiego. Dziś mija setna rocznica jego urodzin.

8
Dziś setna rocznica urodzin pilota podpułkownika Jaworskiego
Ppłk. Edward Jaworski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po rozpoczęciu II wojny światowej, internowaniu w Rumunii, przedostał się do Francji. Potem przypłynął do Anglii, gdzie został przydzielony do Stacji RAF. Po odmowie złożenia przysięgi na wierność królowi Anglii, został przeniesiony do Francji i skierowany do obozu w Bressuire. 24 czerwca 1940 roku powrócił do Anglii. W czasie wojny wykonał w sumie około 300 lotów bojowych.

Został odznaczony m.in.: Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi.

22 lipca 1947 r. na pokładzie statku "Eastern Prince" przybył do Gdańska. Zamieszkał w rodzinnej Trzebini. Z powodu "zachodniej" przeszłości miał poważne problemy ze znalezieniem pracy, przyuczał się księgowości, ostatecznie dopiero w 1948 r. znalazł zatrudnienie w hutnictwie.
Zmarł 26 września 2012 roku w Zielonej Górze. W chwili śmierci miał 92 lata.

Ppłk. Jaworski jest honorowym obywatelem Trzebini i Zielonej Góry. Jego imieniem nazwano jedno z rond w mieście Trzebini.

Dzisiaj o godz. 18.00 w Bazylice Mniejszej w Trzebini odbędzie się msza św. w intencji ppłk. Edwarda Jaworskiego w 100. rocznicę jego urodzin.