Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Przed nami kolejne Noce Konfesjonałów

11.04.2017 15:07 | 4 komentarze | 4 730 odsłony | Marek Oratowski

W Wielki Czwartek i Wielki Piątek w bazylice w Trzebini znów można się będzie wyspowiadać w godzinach wieczornych i nocnych. Z tej możliwości w ubiegłym roku skorzystało 2700 osób.

4
Przed nami kolejne Noce Konfesjonałów
Ks. Piotr Żydek zachęca do wielkanocnej spowiedzi w murach bazyliki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Akcja została zapoczątkowana w naszym kraju w 2010 roku. Uczestniczyło w niej kilka kościołów. W tym roku z nocnej, wielkanocnej spowiedzi, można już skorzystać w prawie 150 świątyniach. Na tej liście jest także bazylika w Trzebini.

- Noce Konfesjonałów to pomysł biskupa Andrzeja Dzięgi ze Szczecina. Miał to być sposób na uczczenie piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II. W 2011 roku przyłączyliśmy się do tej inicjatywy. W innych kościołach księża spowiadają przez jedną noc. U nas przez dwie - podkreśla ks. Piotr Żydek, proboszcz trzebińskiej parafii.

W Wielki Czwartek i Wielki Piątek spowiedź będzie prowadzona od godziny 21 do 2.

- Przez cztery pierwsze godziny spowiada 14 kapłanów z dekanatów trzebińskiego, chrzanowskiego i krzeszowickiego. Wspomagają ich księża z naszego domu zakonnego w Krakowie. Od 1 do 2 zostaje na dyżurze trzech. W ubiegłym roku po raz pierwszy policzyliśmy wiernych. Wyszło nam, że w obie noce do sakramentu przystąpiło aż 2700 osób. Myślę, że sprzyja temu czas, czyli okres Wielkiego Tygodnia, miejsce oraz pora. Wiele osób pracuje do późna. Często ludzie przyjeżdżają całym rodzinami. Co potwierdza wielu księży, z reguły te spowiedzi nie są standardowe ani tuzinkowe, ale bardzo głębokie - dodaje proboszcz.

Dlatego wiele osób decyduje się na czekanie w długich kolejkach nawet ponad godzinę, by przystąpić do kratek konfesjonału.