Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Andrzej Kostka został honorowym obywatelem miasta

31.03.2017 15:58 | 1 komentarz | 3 452 odsłony | Anna Jarguz

Miłośnik lokalnej kultury i historii odebrał w piątek akt nadania tytułu honorowego obywatela Trzebini. Jest dziewiątą taką osobą.

1
Andrzej Kostka został honorowym obywatelem miasta
Andrzej Kostka odbiera gratulacje z rąk Grażyny Hrabi, przewodniczącej rady. Towarzyszy mu żona (z lewej)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Andrzej Kostka nie krył wzruszenia. Dziękował wielu instytucjom i osobom, które pomagały mu realizować swoje zainteresowania.

- Chciałbym też podziękować małżonce za cierpliwość, z jaką znosi moje historyczne i fotograficzne pasje - powiedział podczas piątkowej sesji w Dworze Zieleniewskich.

Wiele osób gratulowało mu wyróżnienia.

- Jest pan wyjątkową osobą dla mieszkańców gminy. Jest pan wyjątkową osobą dla biblioteki. Jest pan naszym przyjacielem - stwierdziła Marta Sikora, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, gratulując mu w imieniu całej załogi.

Andrzej Kostka urodził się w Krakowie, ale większość swojego życia był związany z Trzebinią, gdzie mieszka do dziś. Historią regionu zaczął się interesować, będąc pracownikiem Zakładów Metalurgicznych "Trzebinia". Od kilkudziesięciu lat zbiera materiały dotyczące dziejów gminy. Jest długoletnim współpracownikiem Muzeum Auschwitz-Birkenau. Potwierdzał autentyczność negatywów i zdjęć okupacyjnych trzebińskich Żydów. Odnalazł dokumenty dotyczące obozu pracy zlokalizowanego niegdyś w mieście, a nawet naocznego świadka, który raz w tygodniu wywoził z obozu zwłoki więźniów. Dzięki temu ustalono miejsce ich pochówku.
W 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za upamiętnianie i rozpowszechnianie historii Polski.