Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Rosną koszty zagospodarowania odpadów na składowisku w Balinie. Będzie podwyżka opłaty śmieciowej?

06.10.2023 09:43 | 3 komentarze | 4 143 odsłony | Agnieszka Filipowicz

O około 20 procent wzrosną w przyszłym roku opłaty za zagospodarowanie śmieci na balińskim składowisku. Obecnie Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Balinie pobiera 490 zł netto od tony odpadów. Od nowego roku chce za tę usługę od Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie 597,39 zł netto za tonę.

3
Rosną koszty zagospodarowania odpadów na składowisku w Balinie. Będzie podwyżka opłaty śmieciowej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak tłumaczy Michał Bogacki z zarządu ZGOK, planowana podwyżka jest skutkiem kilku czynników: inflacji, wzrostu kosztów płac, wyższej opłaty marszałkowskiej (czyli opłaty za korzystanie ze środowiska), droższej utylizacji wysokoenergetycznych frakcji odpadów (tzw. RDF)

Pierwotnie ZGOK zaproponował opłatę od stycznia 2024 roku w wysokości 624 zł netto za tonę, jednak - jak informuje przewodniczący zarządu ZMGK w Chrzanowie Arkadiusz Pypłacz - kwotę udało się obniżyć w trakcie negocjacji.

Czy ponad 20-procentowa podwyżka przełoży się na wzrost opaty śmieciowej naliczanej mieszkańcom? Arkadiusz Pypłacz zapewnia, że w 2024 r. związek utrzyma opłatę na dotychczasowym poziomie. A zatem - nie zapłacimy więcej za odbiór odpadów. Na razie.