Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Który uczeń ma szczęście w losowaniu, ten nie jest pytany

27.03.2018 09:23 | 0 komentarzy | 3 973 odsłony | Marek Oratowski

W niektórych szkołach codziennie rano losowany jest szczęśliwy numerek. Uczniowie oznaczeni nim w dzienniku w tym dniu mają wolne od pytania.

0
Który uczeń ma szczęście w losowaniu, ten nie jest pytany
W ZST-U w Trzebini szczęśliwy numerek wylosowany przez ucznia, który pierwszy przychodzi do szkoły, trafia na tablicę ogłoszeń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Taki zwyczaj funkcjonuje m.in. w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini. Co rano w obecności woźnej losowania dokonuje uczeń, który pierwszy przyjdzie do szkoły. Numer trafia na tablicę ogłoszeń.

- Ten zwyczaj działa u nas od stycznia. Uważam go za sympatyczny - przekonuje dyrektor placówki Marek Łazicki.
Od wielu lat szcześliwy numerek jest losowany w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

Na skutek sugestii samorządu uczniowskiego ta forma została przywrócona od 15 stycznia tego roku w Zespole Szkół w Libiążu. Z opracowanego regulaminu wynika, że szczęśliwy numerek jest losowany spośród 34 liczb, ponieważ tyle osób liczy najliczniejsza klasa w tej placówce. Losowania nie dokonuje sie jedynie 13. każdego miesiąca, ponieważ dzień ten jest wolny od odpowiedzi dla wszystkich uczniów. Szczęśliwy numerek zwalnia z niezapowiedzianych kartkówek oraz odpowiedzi ustnych. Nie jest zaś honorowany przez nauczycieli w przypadku zapowiedzianych sprawdzianów i kartkówek oraz bieżącej pracy na lekcji.

- Kiedyś u nas też było losowanie, ale ostatnio samorząd nie wyszedł z taką inicjatywą. Mam mieszane uczucia co do tego, bo uczeń powinien być zawsze przygotowany do lekcji, a nie liczyć na szczęście. Oczywiście są wyjątkowe sytuacje, ale wtedy nasi nauczyciele starają się podchodzić do nich ze zrozumieniem - zaznacza Andrzej Bieda, dyrektor II LO w Chrzanowie.