Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Niektórzy młodzi chcą iść do armii

13.03.2018 12:07 | 3 komentarze | 4 442 odsłony | Marek Oratowski

We wtorek w powiecie chrzanowskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 18 kwietnia. W tym czasie przed komisją stawi się 750 osób. Co myślą o służbie wojskowej?

3
Niektórzy młodzi chcą iść do armii
Młodzi ludzie w pierwszym dniu kwalifikacji czekają w kolejce do rejestracji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kwalifikacja odbywa się w budynku warsztatów PCE w Chrzanowie.
- Podstawowy rocznik to 1999. Dodatkowo wzywamy starsze roczniki, do ukończenia 24. roku życia. A także kobiety podlegające powszechnemu obowiązkowi obrony - tłumaczył mjr Cezary Pązik z WKU Oświęcim.

W ubiegłym roku w powiecie chrzanowskim na wezwanie stawiło się 95 procent osób. Kilku uporczywie unikających wypełnienia tego obowiązku trzeba było przymusowo doprowadzić.

- Można nie tylko zawodowo służyć w wojsku, ale mamy także choćby Narodowe Siły Rezerwowe i służbę terytorialną. Średnio spośród zgłaszających się do kwalifikacji z armią wiąże się potem od 5 do 7 procent młodych ludzi - zaznacza rzecznik WKU.

Co nastolatkowie sądzą o perspektywie założenia munduru?
- Nie ciągnie mnie do armii - zapewnił Jakub Ciołek, uczeń II LO w Chrzanowie.

Za to przyszłość z wojskiem chce związać Adam Stachańczyk z Babic, uczeń klasy mundurowej z PZ nr 2 w Oświęcimiu.

- Wybieram się na Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Tata był w służbie zasadniczej i zaraził mnie wojskiem. Zdaję sobie sprawę, że to ciężka praca. Liczę jednak, że spełnię się w tym zawodzie. Myślę, że jestem dobrze przygotowany. Skończyłem kursy skoczka spadochronowego i płetwonurka, znam sztuki walki - opowiadał w kolejce do rejestracji.

Kwalifikacja zastąpiła pobór dziewięć lat temu. Jest organizowana po to, by zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi oraz sprawdzić, czy mają oni predyspozycje do pełnienia służby w wojsku.