Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Dyrektor szpitala chce łączyć oddziały i oszczędzać na lekach

27.09.2017 18:00 | 7 komentarzy | 7 897 odsłon | Marek Oratowski

Chrzanowski szpital wykazuje ponad cztery miliony złotych straty i stracił płynność finansową. Dyrektor Waldemar Stylo przedstawił dziś program naprawczy. Zakłada m.in. łączenie oddziałów chirurgicznych.

7
Dyrektor szpitala chce łączyć oddziały i oszczędzać na lekach
Dyrektor Waldemar Stylo referuje radnym plan ratowania finansów szpitala
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- A to dlatego, że na każdym wykorzystanie łóżek nie przekracza 50 procent - tłumaczył dyrektor Waldemar Stylo na sesji rady powiatu.

Podobnie ma stać się z oddziałami pulmonologii i chemioterapii. W ciągu dwóch lat da to, według dyrektora, 2,5 miliona złotych oszczędności.  3,5 miliona dodatkowych przychodów widzi on w  rozszerzeniu działalności oddziału kardiologicznego. Kardiologia dostanie dodatkowe pomieszczenia. Lecznica chce postawić na kompleksowe leczenie i rehabilitację zawałowców, bo w tym przypadku NFZ nie nakłada limitu przyjęć.

Program naprawczy zakłada także oszczędności na lekach. Między innymi przez wprowadzenie ich elektronicznej ewidencji. Wymierne korzyści ma także przynieść uczestnictwo w aukcjach i licytacjach internetowych przy zakupie nowego sprzętu.

- Jeśli te działania nie przyniosą efektu, to w wariancie pesymistycznym konieczna będzie likwidacja oddziałów, począwszy od tych przynoszących największe straty: urologicznego, psychiatrycznego i chemioterapii - zaznaczył Waldemar Stylo.

W programie nie było mowy o zwalnianiu pracowników.

Dyrektor nie przekonał do swoich pomysłów wszystkich powiatowych radnych. Bartłomiej Gębala nazwał program zbiorem ogólników i pobożnych życzeń. Padały też po prezentacji uwagi, że połączenie oddziałów chirurgicznych wcale nie przyniesie oszczędności, bo może skutkować zmniejszeniem kontraktu.

Programem naprawczym obejmującym dwa lata zajmie się teraz zarząd powiatu.

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu "Przełomu"