Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

PIT. Więcej czasu na rozliczenie i ewentualne dopłaty. Kogo rozlicza fiskus?

23.04.2020 14:53 | 1 komentarz | 2 081 odsłony | Alicja Molenda

W tym roku na rozliczenie PIT mamy czas do końca maja. Fiskus nam w tym pomaga. Warto sprawdzić jak.

1
PIT. Więcej czasu na rozliczenie i ewentualne dopłaty. Kogo rozlicza fiskus?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, ale w związku z epidemią koronawirusa w tym roku deklaracje można składać do końca maja.

W praktyce jednak deklaracje będzie można składać także 1 czerwca, gdyż 31 maja wypada w niedzielę.

Przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT jest istotne szczególnie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją - elektronicznie bądź tradycyjnie - i rozliczyć podatek.

Dla większości podatników, czyli m.in. zatrudnionych na etacie, administracja skarbowa przygotowała rozliczenie w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik się nim nie zainteresuje, 30 kwietnia rozliczenie takie zostanie uznane za przyjęte.

Po tej dacie będzie można złożyć korektę deklaracji przygotowanej w ramach Twojego e-PIT-u. Korektę taką będą mogli także złożyć małżonkowie, którzy zostali rozliczeni indywidualnie, ale zdecydowali, że bardziej korzystne byłoby rozliczenie wspólne.

W rozliczeniach wysyłanych do urzędu skarbowego w maju, będzie można wskazać organizację pożytku publicznego uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów w informacji na swojej stronie internetowej, propozycja rozliczenia w usłudze Twój e-PIT została przygotowana dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Chodzi o podatników uzyskujących dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych.

Ministerstwo finansów przygotowało też projekt rozporządzenia, dzięki któremu nie będzie odsetek za zwłokę w przypadku, gdy za rok 2019 osoby fizyczne mają dopłatę z tytułu podatku dochodowego. Dotyczyć ma to okresu od 1 maja do 1 czerwca 2020 (PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-38 i PIT-39. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 maja 2020 r.

Źródło (MF, Rzeczpospolita).